Mieszkania, park, czy centrum rozrywki? Trwa burza mózgów ws. zagospodarowania Wesołej

Dzielnica Wesoła / fot. krakow.pl

Największe planty w Krakowie, hotele czy centrum aktywności miejskiej – Wesoła znalazła się oficjalnie w rękach miasta, a Szpital Uniwersytecki rozpoczął przeprowadzkę do nowej siedziby. Wkrótce miasto będzie musiało zadecydować, co zrobić z tym terenem. Oto pomysły na jego zagospodarowanie.

Według wstępnych koncepcji projektu planu miejscowego „Wesoła – rejon ul. Kopernika” być może pojawi się tam zielony klin, przedłużenie ogrodu botanicznego oraz plac miejski. W pozostałych po szpitalu budynkach pojawiłyby się lokale usługowe. Według planów nie powstałaby tam „mieszkaniówka”, jednak podczas konferencji z okazji wykupu Wesołej – prezydent Jacek Majchrowski stwierdził, że mieszkania się tam pojawią.

– Miasto ma całą listę chętnych, ale trzeba opracować całościową koncepcję zagospodarowania. To nie może być na zasadzie – kto chce i się zgłasza to dostaje. To musi być całościowa koncepcja – informował Jacek Majchrowski.

– Pojawi się tam dość duży teren zieleni, plac miejski, ogród renesansowy i trochę „mieszkaniówki”. Nad zagospodarowaniem tych budynków, co już są. będziemy się jeszcze zastanawiać – dodał prezydent. 

Biurowiec i hotele

Według Łukasza Wantucha, radnego z klubu Przyjazny Kraków na terenie Wesołej powinny stanąć hotele lub ekskluzywna „mieszkaniówka”, co pozwoli zarobić miastu.

W dodatku mógłby tam powstać biurowiec z urzędami oraz miejsce dla miejskich aktywistów. Ponadto część terenów mogłaby służyć jako park lub zostać włączona do ogrodu botanicznego. 

Centrum kongresowe

W czasie wyborów na prezydenta Krakowa, kandydatka – Małgorzata Wassermann proponowała, by na Wesołej powstało kolejne centrum kongresowe. Miałyby się tam znaleźć nowoczesne sale konferencyjne, co pozwoliłoby stać się miastu liderem w branży turystyki biznesowej.

W dodatku powstałyby podziemne parkingi. Ponadto posłanka chciała na Wesołej hotele z zielonymi dachami, gdzie znalazłyby się ogrody dla krakowian. Na tym terenie pojawiłyby się również parki. 

Wielkie planty

Z kolei Łukasz Gibała, radny Krakowa dla mieszkańców proponował stworzenie największych plant w Krakowie. W parku znalazłyby się kawiarenki, stawy czy alejki spacerowe.

Dzięki temu krakowianie mogliby zrelaksować się czy zorganizować piknik. W dodatku Wesoła mogłaby służyć jako miejsce do organizowania plenerowych imprez. 

Centrum aktywności społecznej

Ciekawe pomysły miał również dr Krzysztof Mazur – kandydat w wyborach do Senatu. Według politologa oprócz kawiarenek i parku, Wesoła powinna być centrum aktywności społecznej. Mogłoby tam powstać miejsce dla organizacji aktywistów miejskich. W dodatku Wesoła mogłaby dać przestrzeń początkującym artystom. Znalazłoby się tam również miejsce na centra naukowo-badawcze. 

Głos powinni zabrać mieszkańcy

Koncepcji jest wiele, jednak Aleksander Miszalski, były radny i obecnie poseł twierdzi, że to mieszkańcy powinni zdecydować podczas konsultacji społecznych, co znajdzie się na Wesołej.

Możliwe wyłożenie projektu planu mogłoby nastąpić już nawet na początku 2020 r. 

js

Zobacz także