Muzealnicy chcą zaszczepić się na koronawirusa w grupie pierwszej. Apel popłynął z Krakowa

Marek Mędrala, prezesa Małopolskiej Izby Budowlanych i Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa (fot. W. Majka,Kancelaria Prezydenta UMK)

Muzealnicy chcą być objęci Narodowym Programem Szczepień w ramach tak zwanej grupy pierwszej. Dlaczego?

– Dzieci z klas 1-3 wróciły do szkół. Zaledwie to się wydarzyło, z wielu szkół do muzeów płyną sygnały – chcemy powrotu do muzeów, chcemy muzeów jako partnerów naszej edukacji. My muzealnicy jesteśmy na to gotowi, ale potrzeba, żeby muzea zostały otwarte dla publiczności. Jesteśmy przekonani, że to racjonalny argument, który będzie dobrze służył procesowi edukacji w Polsce – argumentuje Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa w rozmowie z Radiem Kraków.

Niezabitowski jest prezesem Stowarzyszenia Muzealników Polskich, które zwróciło się już z prośbą do ministra kultury Piotra Glińskiego. Ich apel można przeczytać tutaj.

Przypomnijmy, że w grupie 0, oprócz pracowników ochrony zdrowia, znajdują się też m.in. diagności, farmaceuci, psychologowie kliniczni, a także kadra i studenci uczelni medycznych oraz rodzice wcześniaków.

W grupie pierwszej mają znaleźć się m.in. nauczyciele, pensjonariusze DPS-ów, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych i służby mundurowe.

(ko)

Zobacz także