Na most Dębnicki powróci „zielona strzałka”?

Na moście Dębnickim zostanie zamontowana zielona strzałka umożliwiająca skręt z ulicy Kościuszki na most?  Przy okazji rozpoczynającej się przebudowy ul. Kościuszki i Zwierzyckiej pojawił się pomysł, aby poprawić przepływ ruchu w tym miejscu. Od czasu utworzenia naziemnego przejścia dla pieszych w tym miesjcu , kierowcy narzekają na utrudniony wjazd na most.

W 2017 roku, na wniosek radnych dzielnicy Zwierzyniec oraz mieszkańców ul. Kościuszki, utworzono naziemne przejście dla pieszych na moście Dębnickim. Jak argumentowali zwolennicy tego rozwiązania, miało ono zapewnić łatwiejsze przejście dla pieszych przez most. Do tej pory mieszkańcy musieli korzystać z niewygodnego i nieestetycznego przejścia podziemnego.

Przeciwnicy tego rozwiązania podkreślali jednak, że przejście spowolni ruch na Alejach. Dodatkowo utrudni kierowcom skręt z ulicy Kościuszki w stronę mostu. Obecnie kierowcy, którzy mają zielone światło i skręcają w prawo na most, muszą czekać, aż zakończy się zielone światło dla pieszych. Często przy dużej ilości pieszych jest to trudne. Trudno się dziwić – w pobliżu jest wiele atrakcji turystycznych, zwłaszcza w szczycie sezonu  przez przejście przechodzi naprawdę dużo osób.

Stąd pomysł, aby po zakończeniu remontu ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej zamontować w tym miejscu „zieloną strzałkę”.

Tak w 2024 roku będzie wyglądało skrzyżowanie ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej z Alejami, fot. ZDMK

Zarząd Dróg Miasta Krakowa jednak rozwiewa nadzieje kierowców. Wszystko przez obowiązujące przepisy i kwestie bezpieczeństwa – „Sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką dotyczyłby wszystkich kierujących wykonujących manewr skrętu – w tym na pasie wewnętrznym. Z tego względu nie można jej zastosować, co wynika wprost z przepisów dotyczących projektowania sygnalizacji świetlnej („Sygnału tego nie wolno stosować, gdy do jazdy w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazanym strzałką przeznaczone są dwa lub więcej pasów ruchu”). Zastosowanie dwóch pasów ruchu do skrętu jest bardziej efektywne niż jeden pas ruchu z „zieloną strzałką” – wyjaśnia Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Nieoficjalnie. Jest opóźnienie w rozpoczęciu remontu Kościuszki i Zwierzynieckiej

 

Jarek Strzeboński

 

7 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie