Na plażach nie może być tłoku. Zalecenie – 6 metrów na osobę

Liczba wypoczywających na plażach i kąpieliskach powinna stanowić co najwyżej jedna trzecią tego, co podczas normalnego sezonu letniego. Na każdego plażowicza powinno przypadać co najmniej 6 metrów kwadratowych.

Takie zalecenia maja trafić do samorządów, które nadzorują plaże i kąpieliska. Wytyczne co do pobytu w takich miejscach znalazły się w piśmie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, które trafiło już do głównego inspektora sanitarnego. Treść pisma ujawnił RMF24.pl

„Według Państwowego Zakładu Higieny, największym zagrożeniem na plażach i kąpieliskach będzie tego lata – w kontekście szerzenia się SARS-CoV-2 – przebywanie wielu ludzi na relatywnie niewielkiej przestrzeni i ich bliski kontakt. W piśmie do Głównego Inspektoratu Sanitarnego NIZP-PZH zaznacza więc, że zarówno podczas kąpieli, jak i na plażach czy na pomostach, odpoczywający powinni zachowywać dystans minimum 2 metrów. Nie dotyczy to oczywiście osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. W piśmie mowa jest również o tym, że na terenie kąpieliska na jedną osobę przypadać powinno 6 metrów kwadratowych” – informuje RMF.

„Można rozważyć rozwiązania ułatwiające większe rozproszenie turystów na plaży. Należą do nich na przykład podział plaży na sektory z przybliżonym określeniem optymalnej liczby korzystających z nich osób przy wejściu na każdy z nich. (…) Wejścia na plażę powinny zapewniać możliwość bezproblemowego wchodzenia na teren i opuszczania jej przy zachowaniu dystansu społecznego i unikaniu tłoku. Pożądane jest prowadzenie obserwacji wejść na plażę, liczenie wchodzących i opuszczających ją osób w celu orientacyjnej oceny liczby osób przebywających w danym sektorze plaży (…). Optymalnie byłoby, aby na plaży przebywało ok. 1/3 przeciętnej dziennej liczby odwiedzających z typowego sezonu letniego, zwłaszcza w początkowym okresie otwarcia kąpieliska” – czytamy w piśmie Państwowego Zakładu Higieny.

Więcej w RMF24.pl

GS

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie