Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa. Podczas epidemii kronawirusa radni uchwalą nowe opłaty za śmieci

W piątek 20 marca 2020 roku o godz.16 odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa. Jednym z najważniejszych punktów będzie uchwała o nowych opłatach za śmieci. Z powodu zagrożenie epidemicznego koronawirusem radni będą obradować przy krzesłach dla urzędników i obserwatorów. Sesję będzie można śledzić w internecie.

– Nie mam możliwości odmówienia zwołania sesji nadzwyczajnej, takie działanie oznaczałoby naruszenie przeze mnie przepisów prawa. Wyznaczyłem zatem najszybszy z możliwych terminów, to jest najbliższy piątek – tłumaczy zwołanie sesji nadzwyczajnej Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

– Pomimo licznych zapowiedzi rząd nie wstrzymał biegu terminów administracyjnych wynikających z Kodeksu Postępowania Administracyjnego oraz innych ustaw, co jest bezpośrednią przyczyną złożenia przez prezydenta Jacka Majchrowskiego wniosku o sesję. Do końca marca rada musi zatwierdzić zmiany sieci szkół, ponadto przedmiotem obrad będą niezbędne zmiany w budżecie. Dzięki nim zapewnimy finansowanie żłobków oraz finansowanie działania miejsca kwarantanny dla osób, które mogą być zarażone koronawirusem tłumaczy Dominik Jaśkowiec. Zaznacza,że prezydent może przedstawić także projekty uchwał związane z ustaleniem opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które mają być gotowe w najbliższy czwartek.

Jak tłumaczy przewodniczący RMK, sesja odbędzie się w rygorze sanitarnym – zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. To oznacza, że na sali nie może być więcej niż 50 osób. Samych radnych jest 43, do tego musi być przedstawiciel prezydenta i urzędnicy obsługujący obrady.

– Skierowałem pismo do radnych w wieku powyżej lat 60 informujące ich o usprawiedliwieniu ich ewentualnej absencji na sesji – wyjaśnia Jaśkowiec. I apeluje do wszystkich chcących oglądać obrady o korzystanie z transmisji online.

.

Opłaty za śmieci w Krakowie. Kilka propozycji nowych stawek. Plusy i minusy każdej z nich

Zwołanie sesji w czasie pandemii koronawirusa budzi ogromne kontrowersje. W Szczecinie odwołano sesję rady, bo jeden z radnych PiS-u jest zakażony koronawirusem. Radny miał wcześniej kontakt z ministrem środowiska Michałem Wosiem, u którego badanie na koronawirusa dało wynik pozytywny.

GS

Zobacz także