Nie będzie likwidacji MDK-ów i zmniejszenia dotacji dla prywatnych przedszkoli! Prezydent wycofał swoje projekty

Musisz przeczytać

Pięć godzin trwała dyskusja nad projektami uchwał dotyczącymi przyszłości Młodzieżowych Domów Kultury i obniżenia dotacji dla prywatnych przedszkoli. Radni chcieli je odrzucić, więc sekretarz miasta w imieniu prezydenta wycofał wszystkie te projekty. Do likwidacji MDK-ów i przekształcenia ich w filie innych miejskich instytucji kultury na razie nie dojdzie.

Przez całą sesję urzędnicy próbowali przekonywać radnych, że zgłoszone przez prezydenta projekty uchwał trzeba przyjąć. Tłumaczyli, że przyniosą one oszczędności, które pozwolą funkcjonować miastu w dobie kryzysu po epidemii koronawirusa. Przekonywali, że lepiej teraz wprowadzić pewne oszczędności, bo za jakiś czas może się okazać, że nie będzie w ogóle pieniędzy na wypłaty czy pokrycie kosztów działalności miejskich jednostek. I podkreślali,że nie mamowy o rzeczywistej likwidacji MDK-ów, chodzi tylko o przekształcenie formuły prawnej ich działania.

Radni PiS i klubu Kraków dla Mieszkańców od samego początku podkreślali, że będą głosować przeciwko tych pomysłom. Ale wątpliwości mieli także radni popierający prezydenta. Wielu z nich podkreślało, że w obecnej sytuacji nie powinno się forsować tak ważnych zmian jak przekształcenie MDK-ów. Apelowali tez, by nie zmniejszać dotacji dla prywatnych przedszkoli w czasach, kiedy czeka ich wzrost kosztów i spadek przychodów.

Przed samym głosowaniem klub Koalicja Obywatelska Platforma Nowoczesna poprosił o pół godziny przerwy. Po jej zakończeniu sekretarz miasta Antoni Fryczek wycofał wszystkie projekty dotyczące MDK-ów i zmniejszenia dofinansowania dla przedszkoli.

Radni przyjęli za to dwie rezolucje, w której zwrócili się do prezydenta o powołanie zespołów zadaniowych.Pierwszy ma się zająć zmianami w tegorocznym budżecie miasta. Drugi będzie zespołem ds. walki ze skutkami koronawirusa.

GS

Zobacz, jak obradowali radni

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca