Nie ma pozytywnej opinii dla podwyżki opłat za śmieci!

Fot. pixabay

Na jutrzejszej sesji Rady Miasta Krakowa radni mają zająć się projektem uchwały w sprawie podwyżki opłat za śmieci. Komisja Infrastruktury nie dała mu pozytywnej opinii, co może oznaczać, że radni nie zgodzą się na nowe stawki.

W środę, 26 sierpnia Rada Miasta Krakowa zajmie się projektem uchwały, który przyniesie duże podwyżki opłat za śmieci. W poniedziałek, 24 sierpnia o tym projekcie dyskutowali radni z Komisji Infrastruktury. I okazuje się, że nie uzyskał on pozytywnej opinii komisji.

Radni nie zgodzą się na podwyżkę?

Projekt uchwały przewiduje, że zmieni się sposób naliczania opłat za śmieci. Obecnie stawka zależy od liczby osób zajmujących mieszkanie. Im jest ich więcej, tym jest wyższa, ale wraz z kolejnymi osobami wzrost był mniejszy. Teraz opłata będzie jednakowa od każdej osoby. To oznacza, że im większa jest rodzina, tym bardziej odczuje podwyżkę.

Nowa proponowana stawka to 25,51 zł za jednego mieszkańca zamieszkującego nieruchomość. W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, opłata ta wynosiłaby 51,02 zł. Weryfikacja osób zgłoszonych w deklaracji do opłaty za odpady komunalne przeprowadzana byłaby na podstawie zużycia wody.

A jak jest w innych miastach?

– Proponowane stawki za gospodarowanie odpadów w sposób selektywny w Krakowie (25,51 zł od osoby) porównaliśmy z cenami za wywóz śmieci w dwunastu największych polskich miastach. Uwzględniliśmy gospodarstwa domowe z najczęściej wykazywaną liczbą mieszkańców w deklaracjach o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – przekonują miejscy urzędnicy.

I pokazują stawki z innych miast. Dla dwóch osób w zabudowie jednorodzinnej najwięcej płacą mieszkańcy Gdańska – 118,45 zł. W Szczecinie i Warszawie – po 94 zł, w Lublinie dwie mieszkające ze sobą osoby płacą 60 zł, we Wrocławiu (od 1 września) zapłacą – 59 zł, w Krakowie (od 1 listopada) zapłaciliby 51,02 zł.

Przy kryterium stawki dla trzech osób w zabudowie jednorodzinnej, w Gdańsku wynosi ona 118,45 zł, w Szczecinie i Warszawie – 94 zł, we Wrocławiu (od 1 września) mieszkańcy zapłacą 88,50 zł, a w Krakowie 76,53 zł.
W zestawieniu kosztów zagospodarowania odpadami dla jednej osoby mieszkającej w zabudowie wielorodzinnej: w Warszawie – 65 zł, Gdańsku – 39,60 zł, Białymstoku – 36 zł, Szczecinie – 26,25 zł, w Krakowie natomiast po zmianach zapłaciliby: 25,51 zł.

Z kolei stawka dla dwóch osób mieszkających w bloku wynosi: w Warszawie 65 zł, we Wrocławiu (od 1 września) 54 zł, Szczecinie – 52,50 zł, w Krakowie zapłaciliby – 51,02 zł.

– Wprowadzenie zmian jest konieczne ze względu na prawo przyjęte na szczeblu centralnym – podkreślają urzędnicy.

Kiedy decyzja

W środę Rada Miasta zajmie się podwyżkami opłat za śmieci. Ale decyzja może zapaść dopiero na jednej z następnych sesji. Nowe stawki mają obowiązywać od 1 listopada 2020.

(GEG)

Wiemy, ile zapłacimy za śmieci. Co z innymi podwyżkami?

Zobacz także