Nie żyje Ennio Morricone

Fot. coomons.wikimedia.org

Nie żyje legenda muzyki filmowej. W rzymskiej klinice w nocy z 5 na 6 lipca 2020 roku zmarł włoski kompozytor Ennio Morricone. Miał 91 lat. Rodzina ogłosiła, że ceremonie pogrzebowe będą miały charakter prywatny.

O śmierci Ennio Morricone i prośbie rodziny, by uszanować jej żałobę i prywatność, pisze m.in. Corriere della Sera. Jak informuje gazeta, kompozytor zmarł w szpitalu w wyniku powikłań po poważnym upadku.

Ennio Morricone to legenda muzyki filmowej, zdobywca Oscara, twórca muzyki do ponad 500 filmów. Krakowianie mogli posłuchać jego muzyki na żywo w niezapomnianym koncercie w Tauron Arenie w styczniu 2019 roku. Kompozytor przyjechał do Polski w ramach trasy koncertowej celebrującej jego 90. urodziny.

Muzyka Ennio Moricone często rozbrzmiewała w Krakowie. Po raz pierwszy wielki kompozytor gościł w naszym mieście w 2007 roku – z okazji 750-lecia lokacji Krakowa zabrzmiała muzyka z m.in. dwóch filmów o Janie Pawle II „Karol – człowiek, który został papieżem” oraz „Papież, który pozostał człowiekiem”. Muzykę z „Misji” mogliśmy usłyszeć podczas koncertu „Cinema Chorale” zorganizowanego w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej. W ostatnich latach kompozytor często gościł w Krakowie. Na jego koncertach w TAURON Arenie Kraków widownia była wypełniona po brzegi.

GS

Zobacz także