Nie żyje Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nie żyje Jacek Zieliński. Był polskim kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem oraz członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie – młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego. Urodził się w Krakowie i całe życie związał z naszym miastem.

O śmierci Jacka Zielińskiego poinformowała Piwnica pod Baranami na swoim profilu na Instagramie. – Zmarł Jacek Zieliński, wielki polski artysta – współtwórca Skaldów – ale również nasz wielki Przyjaciel i kompozytor – czytamy na profilu Piwnicy pod Baranami.

Jacek Zieliński urodził się 6 września 1946 roku w Krakowie. Związany z muzyką od najmłodszych lat – ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, a później studiował w klasie altówki w WSM w Krakowie. 

Grupa Skaldowie powstała w 1965 roku w Krakowie. Jej założycielami byli: Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy „Kuba” Fasiński, Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru) oraz Jacek Zieliński. Grali klasycznego rocka, rocka progresywnego, góralski folklor, rock’n’rolla, jazz, big-beat oraz muzykę pop.

Przez wiele lat liderem zespołu był Andrzej Zieliński, starszy brat Jacka, kompozytor większości szlagierów Skaldów (m.in. „Medytacje wiejskiego listonosza”, ” Ktoś mnie pokochał”, „Cała jesteś w skowronkach”, „Prześliczna wiolonczelistka” czy „Wiosna”)

. Gdy Andrzej przebywał w USA, to jego brat pełnił rolę lidera. Jacek Zieliński obdarzony był niezwykłą skalą głosu, której uroku dodawała oryginalna barwa. Scena była jego żywiołem. Jeszcze niedawno koncertował. Mimo słabszej formy fizycznej, na estradzie dawał z siebie wszystko.

Znakomicie grał także na instrumentach (przede wszystkim na skrzypcach). Jest też kompozytorem niektórych piosenek z repertuaru Skaldów, m.in. poruszającego „Nie domykajmy drzwi”. Starsi słuchacze pamiętają także fenomenalny duet wokalisty zespołu Skaldowie z Łucją Prus w nieśmiertelnej piosence „W żółtych płomieniach liści”.

Występował również jako solista m.in. w 1967 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonywał utwór „Dzień niepodobny do dnia”.

Muzyk był wielokrotnie nagradzany za swoje osiągnięcia artystyczne. W 2006 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2014 roku Złoty Krzyż Zasługi za osiągnięcia artystyczne.

Najnowsze

Co w Krakowie