Dwie noce można spędzić w krakowskich kościołach i klasztorach

Noc Cracovia Sacra na stałe wpisała się już w kalendarz kulturalny Krakowa. Wieczory i noce 14 i 15 sierpnia 2022 roku krakowianie i turyści mogą spędzić w kościołach i klasztorach. Przygotowano dla nich liczne koncerty, wystawy, różnego rodzaju inicjatywy i wydarzenia. Motto tegorocznej, 15. edycji Nocy Cracovia Sacra – „Wokół krzyża” – nawiązuje do jubileuszowych obchodów krakowskich klasztorów.

Cracovia Sacra stanowi wyjątkową okazję do prezentacji i zapoznania się z unikatowym dziedzictwem sakralnym Krakowa oraz jego okolic. Prezentowany corocznie program jest bardzo bogaty i zróżnicowany. Oprócz zwiedzania najpiękniejszych świątyń Krakowa i okolic, odkrywania kościelnych zabytków i dzieł sztuki, niedostępnych na co dzień, inicjatywa ta oferuje liczne wystawy, koncerty i spektakle o tematyce sakralnej – zachęca Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

W Nocy Cracovia Sacra bierze udział szereg krakowskich, ale również podkrakowskich klasztorów i kościołów. Niemal od początku w projekt zaangażowały się siostry benedyktynki ze Staniątek, ojcowie benedyktyni z Tyńca, czy ojcowie cystersi z Mogiły.

W Cracovię Sacrę angażują się również: Muzeum UJ Collegium Maius, Pałac Biskupa Erazma Ciołka – oddział Muzeum Narodowego, Muzeum Archidiecezjalne i Nowohuckie Centrum Kultury. Dzięki tej współpracy udało się przygotować i zrealizować szereg bezcennych wystaw sakralnych, prezentujących m.in. relikwiarze i relikwie świętych – od Jacka Odrowąża do Jana Pawła II, szaty grobowe królowej Jadwigi, niezwykle cenne szaty liturgiczne pochodzące z warsztatów tkackich całej Europy, unikatowe naczynia i paramenty liturgiczne, najcenniejsze obiekty ze zbiorów klasztornych bibliotek i archiwów, w tym słynny rękopis „Dzienniczka” św. siostry Faustyny Kowalskiej (po raz pierwszy publicznie udostępniony), Graduał karmelitański (barokowy manuskrypt) oraz liczne starodruki, dokumenty i księgi liturgiczne.

W ramach przedsięwzięcia udało się udostępnić do zwiedzania, często po raz pierwszy, wyjątkowe miejsca ukryte za klasztorną klauzurą, takie jak np. krypty znajdujące się w opactwie tynieckim, krypty w podziemiach kościoła św. Kazimierza Królewicza czy w klasztorze oo. kamedułów na Bielanach, liczne skarbce, kapitularze, biblioteki i archiwa, ogrody i wirydarze oraz inne obiekty i pomieszczenia klasztorne.

Każdorazowo Nocy Cracovia Sacra towarzyszy motyw przewodni, wokół którego budowany jest program przedsięwzięcia. Tegoroczna edycja koncentruje się „Wokół krzyża” i jest wyjątkowa także dlatego, że zbiega się z ważnymi jubileuszami kilku krakowskich klasztorów: 800-leciem opactwa cystersów w Mogile, 550-leciem obecności paulinów na Skałce i 800-leciem parafii Mariackiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, do niektórych obiektów obowiązywać będą nieodpłatne wejściówki, które można odbierać od 8 sierpnia w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11. Poniżej szczegółowy program Nocy Cracovia Sacra.

Program – Noc Cracovia Sacra 2022

Bazylika Franciszkanów Plac Wszystkich Świętych 1, Kraków

15.08.2022  (poniedziałek)

20.15 „Krzyż jest zbroją, Polsko Twoją” (krużganki)
Widowisko Światła, Muzyki i Słowa w wykonaniu artystów Piwnicy św. Norberta. 

Soliści: Marek Bałata,  Barbara Stępniak-Wilk, Łada Marija Gorpienko, Maria Lamers, Ewa Landowska, Desisława Christozowa, Anna Koehler, Piotr Kordas, Andrzej Róg
Kwartet Smyczkowy pod dyrekcją Doroty Błaszczyńskiej-Mogilskiej, Kameralny chór pod dyrekcją Izabeli Kociołek.

W programie: K.K. Baczyński, C.K. Norwid, G. Chrostowska, Wespazjan Kochowski, Karol Wojtyła, Krzysztof Koehler, Barbara Stępniak-Wilk, Adam Niedzielin, Adrian Konarski, Andrzej Lamers

Opactwo Cystersów w Mogile ul. Klasztorna 11, Kraków

14.08.2022 (niedziela)       

9.00 – 20.00  zwiedzanie wystaw plenerowych: „800 – lat  Opactwa Cystersów w Mogile”, „Gotyckie krzyże w fotografii”, „Modus vivendi, czyli zwyczajnik cysterski w kadrze” (zdjęcia z filmu „Słuchaj, synu, nauk mistrza”, reż. Krzysztof Ridan, więcej informacji na stronie: www.nhlab.okn.edu.pl)

10.00 – 18.00 zwiedzanie Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów (zwiedzanie  z przewodnikiem)

19.00  „W krzyżu cierpienie. Stabat Mater Dolorosa”

Wykonawcy: Magda Niedbała-Solarz (mezzosopran), Tomasz Chmiel (dyrygent)

Krakowska Młoda Filharmonia-Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie

W programie:  J.S.Bach, A.Vivaldi, G. Fauré

15.08.2022  (poniedziałek)

9.00 – 20.00  zwiedzanie wystaw plenerowych: „800 – lat  Opactwa Cystersów w Mogile”, „Gotyckie krzyże w fotografii”, „Modus vivendi, czyli zwyczajnik cysterski w kadrze” (zdjęcia z filmu „Słuchaj, synu, nauk mistrza”, reż. Krzysztof Ridan,  więcej informacji na stronie: www.nhlab.okn.edu.pl)

10.00 – 18.00 zwiedzanie Muzeum Duchowości i Kultury Cystersów (zwiedzanie  z przewodnikiem, wstęp wolny)

19.00  „Słuchaj, synu, nauk mistrza” (Aula Opata Marcina Białobrzeskiego)

Projekcja filmu o współczesnym życiu codziennym mnichów cysterskich w Mogile w reżyserii Krzysztofa Ridana (wstęp wolny, więcej informacji na stronie: www.nhlab.okn.edu.pl)

Klasztor Sióstr Bernardynek ul. Poselska 21, Kraków

14.08.2022 (niedziela)       

10.00 – 18.00 wystawa „Gotyckie krucyfiksy w kościołach Krakowa” (dziedziniec arkadowy);

 prezentacja szat wotywnych: sukienka z obrazu św. Józefa – XVIII w.; sukienka z obrazu Matki Bożej – XVIII w. (furta klasztoru)

15.08.2022  (poniedziałek)

10.00 – 18.00 wystawa „Gotyckie krucyfiksy w kościołach Krakowa” (dziedziniec arkadowy);

prezentacja szat wotywnych: Sukienka z obrazu św. Józefa – XVIII w.; Sukienka z obrazu Matki Bożej – XVIII w. (furta klasztoru)

Sanktuarium Św. Jana Bożego-Kościół Bonifratrów pw. Trójcy Przenajświętszej ul. Krakowska 48, Kraków

15.08.2022  (poniedziałek)

19.30 „Sub Sancta Cruce”. Muzyczne refleksje i medytacje pod znakiem krzyża”

Wykonawcy: Magda Niedbała-Solarz (mezzosopran), Renāte Stivriņa (kompozytorka, organistka)

W programie: R. Stivrine, F.Liszt, S. Moniuszko, A. Stradella, G.B. Pergolesi, E. Pałasz

Klasztor Karmelitów w Krakowie „Na Piasku” ul. Karmelicka 19, Kraków

14.08.2022 (niedziela)       

10.00 -19.00  zwiedzanie kościoła i kaplic w godzinach poza liturgią

11.00 -18.00 zwiedzanie wystawy „Mistyka Krzyża w Karmelu” oraz wystawy fotograficznej

„Karmelici w obiektywie Tadeusza Łyczakowskiego” (wejście przez furtę Klasztoru)

12.00 -18.00 warsztaty kaligrafii

15.08.2022  (poniedziałek)

10.00 -19.00  zwiedzanie kościoła i kaplic w godzinach poza liturgią

11.00 -18.00 zwiedzanie wystawy „Mistyka Krzyża w Karmelu” oraz wystawy fotograficznej „Karmelici w obiektywie Tadeusza Łyczakowskiego” (wejście przez furtę Klasztoru)

12.00 -18.00 warsztaty kaligrafii

20.00 „Crux Carmeli”

Wykonawcy: Cracow Singers & Players

Kierownictwo artystyczne: Karol Kusz

Konsultacja muzykologiczna: dr Marek Bebak, Uniwersytet Jagielloński

W programie: utwory wokalno – instrumentalne  najwybitniejszych kompozytorów karmelitańskich, tworzących na terenie Krakowa i dawnej Rzeczpospolitej – pierwsza w Polsce i Europie tak szeroka prezentacja i popularyzacja karmelitańskiej kultury muzycznej

Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa (oo. Jezuici) ul. Kopernika 26, Kraków 

14.08.2022 (niedziela)       

10.00 – 20.00 Wystawa malarstwa pasyjnego  „Dar Krzyża”  (Kaplica Akademicka przy Bazylice NSPJ

Prace „Grupy Lumen” działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia

15.08.2022  (poniedziałek)

10.00 – 20.00 Wystawa malarstwa pasyjnego  „Dar Krzyża”  (Kaplica Akademicka przy Bazylice NSPJ

Prace „Grupy Lumen” działającej przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia

Kościół oo. Kapucynów ul. Loretańska 11, Kraków 

15.08.2022  (poniedziałek)

20.00  „MOC Krzyża”

Wykonawcy: Zespół „CANTICA SACRA” w składzie: Paula Maciołek (sopran), Aleksandra Owczarek (skrzypce barokowe), Paulina Tkaczyk-Cichoń (klawesyn)

W programie: Eryk Brikner, Heinrich Ignaz Franz von Biber, Johann Kuhnau, Dietrich Buxtehude, Johann Sebastian Bach, Georg Friedrich Händel, Józef Kozłowski, Niccolò Antonio Porpora

Bazylika Paulinów na Skałce ul. Skałeczna 15, Kraków 

14.08.2022 (niedziela)       

10.00 – 19.00  zwiedzanie wystaw: Krzyże w kapliczkach przydrożnych” (plener),  MAPA: „Paulini w Europie wczoraj i dziś – 550 lat na osi czasu” (wejście do Panteonu) oraz zwiedzanie Panteonu (wstęp wolny)

18.30  „Oto Matka Twoja”

Wykonawcy: Kwartet smyczkowy Archi, Rafał Gorczyński (kontrabas), Michał Białko (organy), Oktet Wokalny: Bernarda Grembowiec (sopran), Dorota Mentel (sopran), Yana Hurtowa (alt), Iwona Sułkowska-Kozłowska (alt), Szczepan Kosior (tenor), Dominik Czernik (tenor), Maciej Michalik (bas-baryton), Marcin Wróbel  (bas), Ireneusz Wybraniak OSPPE: kierownictwo muzyczne

W programie: J. Haydn – Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu – wersja na kwartet smyczkowy,

Ireneusz Wybraniak OSPPE – Stabat mater

15.08.2022  (poniedziałek)

10.00 – 19.00  zwiedzanie wystaw: „Krzyże w kapliczkach przydrożnych” (plener),  MAPA: „Paulini w Europie wczoraj i dziś – 550 lat na osi czasu” (wejście do Panteonu) oraz zwiedzanie Panteonu (wstęp wolny)

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej ul. Augustiańska 7, Kraków 

15.08.2022  (poniedziałek)

19.00 koncert organowy w wykonaniu Karela Martinka  – organisty w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu, dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Organowego St Maurice w Ołomuńcu.

W programie: J. S. Bach, Eugène Gigout, Petr Eben, Karel Martínek

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius ul. Jagiellońska 15, Kraków 

14.08.2022 (niedziela)       

Wystawa „Kobiety pod znakiem Krzyża. Ormiańskie benedyktynki ze Lwowa i ich duchowość”
10.00 – 11.00 oprowadzanie kuratorskie z J. Pollesch i J. Sławińską (obowiązują wejściówki)

11.15 – 15.45 zwiedzanie indywidualne
16.00 oprowadzanie kuratorskie z prof. A. Ziębą (obowiązują wejściówki)

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 sierpnia w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11

15.08.2022  (poniedziałek)

Wystawa „Kobiety pod znakiem Krzyża. Ormiańskie benedyktynki ze Lwowa i ich duchowość”
10.00 -11.00 oprowadzanie kuratorskie z J. Pollesch i J. Sławińską (obowiązują wejściówki)

11.15 -15.45 zwiedzanie indywidualne

16.00 oprowadzanie kuratorskie z dyrektorem Muzeum UJ prof. K. Stopką (obowiązują wejściówki, max. 20 osób)

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 sierpnia w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11

Muzeum i Archiwum bł. Marii Angeli Truszkowskiej ul. Mikołajska 18, Kraków 

14.08.2022 (niedziela)       

14.00 -17.00 zwiedzanie wystawy stałej: „Dokumenty i pamiątki związane z osobą bł. Marii Angeli Truszkowskiej oraz założonym przez nią Zgromadzeniem Sióstr Felicjanek”; wystaw czasowych:  „Felicjańskie godło”, „Droga krzyża z bł. Marią Angelą – Krzyż to skarb wielki

17.00  nabożeństwo Krzyża

15.08.2022  (poniedziałek)

14.00 -17.00 zwiedzanie wystawy stałej: „Dokumenty i pamiątki związane z osobą bł. Marii Angeli Truszkowskiej oraz założonym przez nią Zgromadzeniem Sióstr Felicjanek”; wystaw czasowych:  „Felicjańskie godło”, „Droga krzyża z bł. Marią Angelą – Krzyż to skarb wielki

17.00  nabożeństwo Krzyża

Opactwo oo. Benedyktynów w Tyńcu ul. Benedyktyńska 37, Kraków 

14.08.2022 (niedziela)       

14.00, 14.30 zwiedzanie romańskiej krypty pod kościołem (obowiązuje wejściówka*)

16.30 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zapomniane dziedzictwo. 200. rocznica katedry tynieckiej”

10.00 -18.00 zwiedzanie Muzeum Opactwa (bezpłatny wstęp tylko na podstawie wejściówki)

15.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Komnata wewnętrzna” prezentującej prace fotograficzne Laury Makabresku. Wstęp wolny, bez konieczności posiadania wejściówki

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 sierpnia w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 – ilość ograniczona

15.08.2022  (poniedziałek)

15.30  prezentacja „Gdzie znajdowały się ołtarze św. Krzyża w średniowiecznych kościołach” – br. dr hab. Michał T. Gronowski OSB

16.30  oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zapomniane dziedzictwo. 200 rocznica katedry tynieckiej”

10.00 -18.00 zwiedzanie Muzeum Opactwa (bezpłatny wstęp tylko na podstawie wejściówki)

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 sierpnia w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11- ilość ograniczona

Opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Staniątki 299, Staniątki 

14.08.2022 (niedziela)       

10.00 – 18.00 zwiedzanie klasztoru (za klauzurą) wraz z wystawą „Wokół krzyża” (m.in.: krzyże ołtarzowe, procesyjne, dewocyjne, relikwiarze) oraz wystawy plenerowej „15 lat Nocy Cracovia Sacra”

15.08.2022  (poniedziałek)

10.00 – 18.00 zwiedzanie klasztoru (za klauzurą) wraz z wystawą „Wokół krzyża” (m.in.: krzyże ołtarzowe, procesyjne, dewocyjne, relikwiarze) oraz wystawy plenerowej „15 lat Nocy Cracovia Sacra”

19.00 „Krzyż w muzyce klasycznej”

Wykonawcy: Milena Sołtys-Walosik (sopran), Radosław Goździkowski (pianino); kwintet muzyczny: Anna Górecka, Paweł Furtyma, Tomasz Grzyb, Paweł Rychlik, Jarosław Wdowik

W programie: F.Chopin, W.A.Mozart, E.Pałłasz, G.F.Haendel, G.Fauré

Klasztor Zgromadzenia Księży Misjonarzy ul. Stradomska 4, Kraków 

14.08.2022 (niedziela)       

9.00, 10.30, 13.00, 14.30 zwiedzanie muzeum, ogrodu misjonarskiego oraz wystawy „Wokół krzyża- gotyckie krucyfiksy w kościołach Krakowa” (wejście przez furtę klasztorną, obowiązuje wejściówka)

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 sierpnia w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 oraz na furcie przy ul. Stradomskiej 4

15.08.2022  (poniedziałek)

9:00, 10:30, 13:00  zwiedzanie muzeum, ogrodu misjonarskiego oraz wystawy „Wokół krzyża – gotyckie krucyfiksy w kościołach Krakowa” (wejście przez furtę klasztorną, obowiązuje wejściówka)

Bezpłatne wejściówki do odbioru od 8 sierpnia w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle 11 oraz na furcie przy ul. Stradomskiej 4)

Kościół Księży Misjonarzy p.w. Nawrócenia św. Pawła Apostoła ul. Stradomska 6, Kraków 

15.08.2022  (poniedziałek)

20.00  „O crux ave”

Wykonawcy: OCTAVA ensemble

Zygmunt Magiera (kierownictwo artystyczne), Artur Dziurman (recytacje)

W programie: M. Zieleński, G.G. Gorczycki, T.L de Victoria,  G.P da Palestrina, i in.

Kościół parafialny p.w. św. Brata Alberta Osiedle Dywizjonu 303 , Kraków 

15.08.2022  (poniedziałek)

12.00 „Wokół Krzyża”

Wykonawcy: Chór „Hejnał” pod dyrekcją Karoliny Patli, akompaniament Krystyna Stala

W programie: Wacław z Szamotuł, Anton Bruckner, Paulin z Akwilei, Paul Gerhardt

Bazylika św. Trójcy (kapitularz) ul. Stolarska 12, Kraków 

14.08.2022 (niedziela)       

22.15 „Per Crucem ad Lucem”

koncert w wykonaniu żeńskiego zespołu wokalnego Flores Rosarum w składzie: s. Susi Ferfoglia (kierownictwo artystyczne), Adrianna Bujak-Cyran, Maria Klich, Anita Pyrek-Nąckiewicz, , Liliana Pociecha, Katarzyna Śmiałkowska, Katarzyna Wiwer; Improwizacje instrumentalne: Justyna Grabowska, Maria Klich

W programie: śpiew gregoriański, sekwencje wawelskie, śpiewy ze zbiorów ss. benedyktynek

Kościół św. Krzyża ul. Świętego Krzyża 23, Kraków 

14.08.2022 (niedziela)       

21.30 „Krzyż Miłości”

Wykonawcy: Monika Biederman-Pers, Ewa Kowcz Fair, Ewa Warta-Śmietana, Adrian Domarecki, Piotr Karzełek, Dawid Czernik, Mateusz Dudek, Mateusz Frankiewicz, Małgorzata Westrych, Wojciech Trela, Jacek Śmietana oraz chór Musica Cordis

W programie: pieśni i wiersze nawiązujące do matczynej miłości i jej cierpienia, a także głębokie i wzruszające utwory dotyczące konającego na krzyżu Jezusa

Kościół św. Kazimierza Królewicza (dawniej Reformatów) ul. Reformacka 4, Kraków 

14.08.2022 (niedziela)       

20.15 „Marie. Marie wokół Krzyża”  –  premierowy spektakl oratoryjny w wykonaniu Artystów Teatru Loch Camelot i  chóru Kameralnego  Auxilium

Sanktuarium św. Jana Pawła II ul. Totus Tuus 32, Kraków 

14.08.2022 (niedziela)       

15.00 -18.00 zwiedzanie Sanktuarium, Muzeum św. Jana Pawła II, wystawy „Kim jest człowiek z całunu” oraz wyjazd na wieżę widokową

18.30 „On niesie pojednanie” (dziedziniec)

koncert Mateusza Ziółko z zespołem

Cerkiew Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny ul. Szpitalna 24, Kraków 

14.08.2022 (niedziela)       

16.30 – 18.30 „Ikona na nowy wiek – Jerzy Nowosielski w świątyniach Śląska i Małopolski. Przed 100. rocznicą urodzin artysty” –  rozmowy o sakralnych realizacjach Jerzego Nowosielskiego w przestrzeni cerkiewnej malowanej ręką krakowskiego artysty, mistrza prawosławia.

W spotkaniu uczestniczyć będą m.in. Krystyna Czerni, Patryk Oczko i Justyna Nowicka. Okazją do rozmów jest wydanie kolejnego tomu o sakralnych realizacjach Jerzego Nowosielskiego, wydawnictwa o charakterze albumowym, bogato ilustrowanym, omawiającym dzieła sztuki ze sfery sacrum: ikony, ikonostasy, polichromie, aranżacje wnętrz i sprzęty liturgiczne – zarówno zrealizowane, jak i te już nieistniejące lub zachowane wyłącznie w formie projektów. 

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie ul. Kanonicza 19, Kraków 

14.08.2022 (niedziela)       

10.00 – 17.00 zwiedzanie wystaw stałych: „Sztuka dawna (XIII-XVI w.)” – malarstwo, rzeźba (Madonny), rzemiosło artystyczne (m.in. prezentacja obrazu Wita Stwosza przedstawiającego św. Augustyna oraz rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego z 1510 r. przypisywaną Mistrzowi Pawłowi z Lewoczy, „Tempus Argenti” – malarstwo (XVI-XX w.) oraz rzeźba ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego,  „Pasterz” – ksiądz, biskup i kardynał Karol Wojtyła na drogach posługi duszpasterskiej w Archidiecezji Krakowskiej  oraz wystawy czasowej „Veni Pater Pauperum. Duchowe i materialne dziedzictwo Zakonu Ducha Świętego de Saxia w Polsce” opowiadającej o dziejach duchaków za ziemiach polskich”; Wstęp bezpłatny

Wydarzenia towarzyszące

Matúš Pius Niemiec

HISTORIA NIĆMI UTKANA 

Wystawa zabytkowych szat liturgicznych, obrazów oraz fotografii.

Projekt zrealizowany w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa 2022

12–28.08.2022

Muzeum Krakowa – Dom pod Krzyżem

Godziny otwarcia: Pon. – Pt,  godz. 10.00 -17.00

Wernisaż 12.08.2022, godz. 19.00

14 sierpnia 2022 w godz. 10.00-21.00, oprowadzania autorskie po wystawie o godz. 20.00

15 sierpnia 2022 w godz. 11.00-15.00, oprowadzania autorskie po wystawie o godz. 14.00

W gotyckim wnętrzu Domu pod Krzyżem, malarz – Matúš Pius Niemiec, od lat zafascynowany paramentami, realizując projekt Stypendium Twórczego Miasta Krakowa, podzieli się wynikami badań kruchej formy – tkaniny, haftu i koronki, w które została wtkana historia miasta. Wystawa da szansę na redefinicję podejścia do zabytkowych szat, a dawne, powstałe w baroku theatrum sacrum zamieni się w nowoczesny festiwal barw.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Najnowsze

Co w Krakowie