Nowa Huta. Tu kiedyś stał Lenin. Teraz stanie Darth Vader. Kolejny pomysł radnego Wantucha

Czy w Nowej Hucie, w miejscu, gdzie stał kiedyś pomnik Lenina, pojawi się postać Darth Vadera? Radny Łukasz Wantuch chce, by w przyszłorocznym budżecie miasta znalazło się 10 tys. złotych na przygotowania do budowy pomnika bohatera „Gwiezdnych wojen”.

Radny Łukasz Wantuch słynie z szalonych (?), kontrowersyjnych (?) i oryginalnych (?) pomysłów. Tym razem zaangażował się w inicjatywę postawienia pomnika Darth Vadera w Nowej Hucie. Dokładnie w tym miejscu, gdzie kiedyś stał pomnik Lenina.

– Wyobraźcie sobie, że do Krakowa przyjeżdża specjalnie George Lucas, Mark Hamilton i Harrison Ford! Jakoś musimy odbudować tą naszą gospodarkę i turystykę po pandemii. Jeden pomnik tego nie zmieni, ale będzie może jakimś światłem w tunelu. Mówię to ze smutkiem i wiem, że będę tego żałował, ale składam w przyszłym tygodniu poprawkę do budżetu miasta Krakowa w tej sprawie – poinformował radny Wantuch. – Czuję się trochę jak powstaniec styczniowy idący boso i z kosą przeciwko milionowej armii Moskali, bez żadnej nadziei, jedynie z poczuciem, że tak trzeba zrobić i że tego wymaga obowiązek. Że trzeba zmieniać Kraków, skończyć z martyrologią, konradwallendrodyzmem i „z visem na Tygrysy”. Że czas żyć, myśleć o przyszłości i odbudowie – argumentuje Łukasz Wantuch

Jaką poprawkę do budżetu miasta Krakowa na rok 2021 złoży radny? „Turysto, poznaj Nową Hutę!. Rewitalizacja Nowej Huty oraz sposób na przyciągnięcie turystów do tej części miasta poprzez budowę pomnika Darth Vadera na miejscu dawnego pomnika Lenina wraz z infrastrukturą informacyjną na temat atrakcji turystycznych Nowej Huty- koszt zadania 10 000 zł – program przygotowawczy”

– Tutaj nie chodzi o pomnik, Wojny Gwiezdne, tutaj chodzi o magnes. Sposób, aby zwrócić uwagę turysty na część Krakowa o nazwie Nowa Huta. A jak już wpadnie w pułapkę, jak już przyjedzie na Plac Centralny im Ronalda Regana, to podsuwamy mu po nos ulotkę informacyjną. Darth Vader, Lenin, Ronald Reagan- Boże, to będzie hit! Darmowy czasu reklamowy, który uzyskamy w CNN, NBC czy też artykuły w New York Times będzie wart miliony. Każdy ekipa filmowa, każdy dziennikarz, który przyjedzie do Krakowa, będzie musiał „zaliczyć” tą atrakcję – argumentuje radny Przyjaznego Krakowa.

Jego pomysł jest oryginalny i może rzeczywiście byłby magnesem dla zagranicznych turystów. Jest jednak jeden problem – Nowa Huta stała się właśnie parkiem kulturowym, w którym chyba nie ma miejsca na takie pomniki….

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie