Nowi szefowie lokalnych struktur PiS to przymiarka do zwiększenia liczby okręgów w wyborach do Sejmu

Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości mianował nowych szefów okręgowych struktur partii. To w praktyce pełnomocnicy wyborczy. W Małopolsce PiS stworzył 8 okręgów i to najprawdopodobniej taki sam podział partia rządząca chce wprowadzić do sejmowej ordynacji wyborczej.

W Małopolsce nowi pełnomocni PiS w okręgach to:
Mariusz Krystian – Oświęcim,
Łukasz Smółka – Olkusz,
Łukasz Kmita – Kraków (2 okręgi),
Józefa Szczurek-Żelazko – Bochnia,
Anna Pieczarka – Tarnów,
Anna Paluch – Nowy Targ,
Wiktor Durlak – Nowy Sącz.

Koordynatorem pracy wszystkich pełnomocników w Małopolsce jest była premier i obecna europosłanka Beata Szydło. Funkcję szefa struktur krakowskich PiS stracił minister infrastruktury Krzysztof Adamczyk, a nowosądeckich – marszałek małopolski Witold Kozłowski. W PiS rośnie pozycja wojewody małopolskiego Łukasz Kmity, który ma odpowiadać za dwa okręgi w Krakowie.

Powołanie szefów okręgowych PiS ma znaczenie nie tylko dla samej partii rządzącej. Można się spodziewać, że tak jak PiS podzieliło okręgi we własnych strukturach, tak samo zmieni okręgi wyborcze w ordynacji wyborczej do Sejmu. Zamiast 4 okręgów w Małopolsce, będziemy mieć 8. To najprawdopodobniej będzie podział taki sam albo bardzo podobny do podziału na okręgi w wyborach do Senatu. W Krakowie będą więc dwa okręgi. Osobnym okręgiem będzie Podhale, które dziś jest dołączone do Nowego Sącza. Będzie osobny okręg tarnowski i osobny bocheński. Z okręgu krakowskiego zostanie wyłączony Olkusz i do niego dojdzie część obecnego okręgu chrzanowskiego.

Po co te zmiany? Chodzi o stworzenie mniejszych niż do tej pory okręgów wyborczych, w których ugrupowaniem z niewielkim poparciem będzie trudniej zdobyć mandat poselski. Zgodnie z prawem wyborczym, prawdo od zasiadania w Sejmie mają partie z co najmniej 5-procentowym poparciem. W praktyce przy małych okręgach, gdzie będzie wybieranych od 4 do 7 posłów konieczne będzie zdobycie ok. 10 proc. by mieć swojego posła.

(GEG)

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie