O krok bliżej do budowy przystanku kolejowego na os. Piastów

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za dwa lata mieszkańcy północnego Krakowa będą mogli skorzystać z nowego przystanku kolejowego. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły właśnie przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego przystanku  w sąsiedztwie ul. Powstańców.

 – Nowy przystanek powstanie w sąsiedztwie ul. Powstańców, w miejscu gdzie łączą się linie w kierunku Kielc i Warszawy (nr 8) oraz w kierunku Podłęża (nr 95) – informuje Dorota Szalacha z  PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Wykonawca będzie miał za zadanie  zaprojektowanie i wybudowanie przystanku, który będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Perony zostaną połączone schodami i windami z wiaduktem znajdującym się nad linią kolejową. Na peronach będą wiaty i ławki oraz tablice informacyjne i oznakowanie. Oświetlenie pomoże w orientacji także po zmroku. Zakończenie prac przewidziano na drugą połowę 2024 r.

Wykonawca będzie musiał rozważyć zaprojektowane przystanku w dwóch wariantach. stateczny wariant wybierze zamawiający. wariantów.

Pierwszy z nich  zakłada realizację czterech nowych peronów jednokrawędziowych na linii kolejowej nr 95 Kraków Mydlniki – Podłęże (dwa perony jednokrawędziowe) i na linii kolejowej nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny (dwa perony jednokrawędziowe).

Wariant pierwszy, fot. PKP PLK

 

Drugi zakłada powstanie dwóch peronów jednokrawędziowych w miejscowości Kraków, Osiedle Piastów na linii kolejowej nr 95 i jednego peronu wyspowego na linii kolejowej nr 8.  Projekt ma też uwzględniać możliwość dobudowy dodatkowych dwóch torów na linii nr 8 oraz rozbudowy układu komunikacyjnego w rejonie przystanku.

wariant drugi, fot. PKP PLK

Wykonawcę poznamy 27 grudnia. Na realizację zamówienia przeznaczono 22 miesiące. 

 

Najnowsze

Co w Krakowie