Rząd nie da pieniędzy na metro

Krakowianie nie będą kolejnym po Warszawie miastem z metro. Rząd mimo wcześniejszych obietnic, nie pomoże stolicy Małopolski w finansowaniu budowy metra. To oznacza, że urzędnicy będą musieli porzucić dotychczasowe plany i marzenia. Już rozpoczęło się szukanie nowych rozwiązań i przygotowania kolejnej analizy systemu transportowego.

Miasto planowało, że pozyska od Ministerstwa Infrastruktury dotację na przygotowanie studium wykonalności metra. Chodzi o ok. 10 mln złotych, dzięki którym miasto mogłoby stworzyć podstawowy i niezbędny dokument dla dalszych prac nad budową metra. Ministerstwo nie zdecydowało się jednak na dofinansowanie starań Krakowa o kluczową dla miasta inwestycję, która najprawdopodobniej nadal pozostanie w sferze marzeń.

O tym, że krakowianie liczą na budowę metra, przekonaliśmy się przed dwoma laty, gdy w referendum większość mieszkańców opowiedziała się za budową podziemnej kolei. Pomysł spodobał się  również rządowi i ministrowi Andrzejowi Adamczykowi. Rządzący zapowiadali, że Kraków będzie mógł liczyć na dofinansowanie, ale zmienili zdanie i pieniędzy nie będzie. Miasto postanowiło zlecić kolejną analizę systemu transportowego, by znaleźć nowe, alternatywne rozwiązanie, które pozwoliłoby rozładować ruch w centrum Krakowa.

Kraków wraca więc do punktu wyjścia, którym jest podjęcie decyzji o kierunku rozwoju sieci transportowej w mieście. Metro miało odciążyć centrum miasta i usprawnić podróżowanie ze wschodu na zachód Krakowa. Skorzystaliby również na tym sami kierowcy, którzy mogliby liczyć na znaczne zmniejszenie liczby samochodów na ulicach miasta. Wiele wskazuje na to, że w przypadku porzucenia pomysłu budowy metra, Kraków może liczyć jedynie na dalszą rozbudowę sieci szybkiego tramwaju.

(tt)
fot. Pixbay/Pexels

Najnowsze

Co w Krakowie