Od dzisiaj autostrada A4 Kraków-Katowice jeszcze droższa

Zgodnie z zapowiedziami, od dziś obowiązują nowe stawki za przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków-katowice. Ceny wzrosły o kilkanaście procent. Zwiększone opłaty dotyczą wszystkich kategorii pojazdów. To kolejna już podwyżka – ostatnia miała miejsce w kwietniu ubiegłego roku.

Stalexport Autostrada Małopolska poinformował o zniesieniu tańszych przejazdów autostradą A4. Były one możliwe dzięki stosowaniu płatności automatycznych. Kierowcy uiszczający opłaty poprzez urządzenie czy aplikację A4Go, Telepass i videotolling płacili za przejazd na każdej z dwóch bramek między Katowicami i Krakowem – 13 złotych. Pozostali kierowcy korzystający z płatności manualnej, czyli u obsługi na bramkach autostradowych – płacili 15 złotych na każdej z bramek.

 – Z dniem 16 stycznia 2024 r. zniesiona zostanie preferencyjna stawka opłat za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków pojazdami kategorii 1 (innymi niż motocykle), promująca od 1 stycznia 2020 r. wykorzystanie płatności automatycznych (A4Go, Telepass i videotolling) – poinformował Stalexport Autostrada Małopolska.

Nowe opłat będą wyglądać następująco: 15 zł dla kategorii 1 (auta osobowe), – 27 zł dla kategorii 2 i 3, – 46 zł dla kategorii 4 i 5, oraz stawka dla motocyklistów – 7 zł. Do tej pory zapłata poprzez aplikację lub elektroniczny pobór opłat miała być zachętą dla kierowców do korzystania z autostrady. Przy opłacie automatycznej stawka była o 2 zł mniejsza na każdej bramce (z 15 na 13 zł). Teraz to się zmieni. Tym samym od 16 stycznia jedyną zaletą elektronicznego systemu opłat „pozostanie wyłącznie szybszy przejazd przez wyznaczone i oznakowane bramki”.

61-kilometrowy odcinek autostrady A4 Katowice-Kraków w 1997 r. przekazano na mocy koncesji firmie Stalexport. Kończąca się w 2027 umowa nie zostanie przedłużona, w planach nie ma także nowej z inną firmą. Jest natomiast plan, żeby autostradę w tym miejscu poszerzyć. – Zniesiemy opłaty za przejazd tym odcinkiem – zapowiadał na początku tego roku minister Andrzej Adamczyk. A do tego obiecuje wielką rozbudowę A4 do czterech pasów ruchu w każdym kierunku – To nie jest żadna obietnica wyborcza – podkreślał Andrzej Adamczyk. To oznacza, że kiedy zakończy się remont całej odcinka, to nowy zarządca drogi – a będzie nim GDDKiA – rozpocznie kolejny conajmniej kilkuletni remont.

Dodatkowo  od 1 stycznia 2024 r. pojazdy z pomocą humanitarną dla Ukrainy nie są już  zwalniane z opłat za przejazd. Kierowców takich pojazdów od nowego roku obowiązują  opłaty za przejazd zgodnie z aktualnymi stawkami.

Średnio w ciągu doby A4 między Katowicami i Krakowem przejeżdża 46,8 tys,. pojazdów. Większość z nich to auta osobowe – 38,7 tys. pojazdów. W ciągu doby z autostrady A4 korzysta też średnio 8,1 tys. pojazdów ciężarowych.

Patrycja Bliska 

31 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie