Od poniedziałku urzędy wracają do bezpośredniej obsługi

Od poniedziałku 25 maja wszystkie urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, a więc i Urząd Miasta Krakowa, są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych. Powrót do normalnej obsługi nakazuje rozporządzenie Rady Ministrów.
 
Od połowy marca urzędy ograniczyły załatwianie wielu spraw. Choć wiele z nich można było załatwić przez internet. Ale do większości urzędów nie można było przyjść osobiście, dopiero od kilku dni część spraw można załatwić bezpośrednio, ale w większości przypadków na wizytę trzeba się wcześniej umówić telefonicznie. W przyszłym tygodniu wszystkie urzędy, a więc także krakowski magistrat, powinny wrócić do bezpośredniej obsługi petentów.

W każdym urzędzie, przy zachowaniu wymogów sanitarnych, będzie możliwość osobistego załatwiania spraw. Dopuszczalna liczba interesantów przebywających w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu nie może być większa niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi.

– Część urzędów podjęła już wcześniej decyzję o bezpośredniej obsłudze obywateli w tym trudnym czasie. Dziękuję tym samorządom, które pomimo epidemii starały się normalnie wykonywać wszystkie obowiązki. Jednym z priorytetów administracji w najbliższym czasie musi być rozwój e-usług. Wielu Polaków w ciągu tych trzech miesięcy skorzystało z elektronicznej możliwości kontaktu z urzędem – mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
 
25 maja wchodzą także przepisy uchylające wstrzymanie biegu terminów administracyjnych. Od poniedziałku zaczną one biec ponownie.

GS

Zobacz także