Odeszli… Wspominamy tych, których pożegnaliśmy w ciągu ostatniego roku

Odchodzą, pozostają po nich wspomnienia i to, co po sobie pozostawili. Przy okazji Wszystkich Świętych wspominamy naszych bliskich, którzy zmarli. Przypominamy sobie również o tych, których znaliśmy z ekranów telewizyjnych i serwisów internetowych.

Krzysztof W. Kasprzyk – współzałożyciel Komitetu Obrony Demokracji, były konsul generalny RP w Vancouver, Los Angeles i Nowym Jorku.

Dr Wojciech Serednicki, wybitny anestezjolog, doradca wojewody małopolskiego zaangażowany w walkę z koronawirusem.

Stanisław Deńko, krakowski architekt, dyrektor generalny Biura Architektonicznego „WIZJA”. Był architektem miasta Krakowa, działał w Stowarzyszeniu Architektów Polskich, Izbie Architektów. To on zaprojektował budynki Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach, Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, biurowca Krakowskiego Parku Technologicznego w Krakowie, Muzeum Tadeusza Kantora „Cricoteka” w Krakowie.

Wojciech Dadak, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, kryminolog z Katedry Kryminologii UJ

Janusz Bargieł, senator V kadencji z okręgu wyborczego w Krakowie, kandydat Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej – Unii Pracy

Maria Rydlowa, kustosz Muzeum w Rydlówce, wieloletnia redaktorka i edytorka Wydawnictwa Literackiego oraz żołnierz Armii Krajowej. Była żoną Jacka Rydla, wnuka poety Lucjana Rydla, którego ślub Stanisław Wyspiański opisał w „Weselu”.

Stanisław Sękiewicz, od 2005 roku wcielał się w rolę Wiślackiego Smoka.

Wojciech Lulek, raper z Krakowa znany jako Grem. Zmarł w szpitalu 26 grudnia 2022 roku.

Tolek Lisiecki, muzyk, od 1968 roku grał na kontrabasie w Jazz Band Ball Orchestra

Filomena Serwin, wieloletni rzecznik MPK w Krakowie.

Tadeusz Bradecki, aktor i reżyser. Karierę rozpoczynał w Starym Teatrze w Krakowie – najpierw na scenie, potem reżyser, a w końcu jako dyrektor placówki.

Jacek Smagowicz, działacz opozycji antykomunistycznej i NSZZ „Solidarność”.

Barbara Tischnerowa, wieloletnia nauczycielka V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie, bratowa ks. Józefa Tischnera. Zmarła w poniedziałek, 31 stycznia 2022 roku, w wieku 81 lat. To ona opiekowała się chorym na raka księdzem Tischnerem. U niej też wykryto nowotwór, zaledwie dwa miesiące przed śmiercią.

Józef Leśniak, wicewojewoda małopolski. Miał 54 lata.

Prof. Zdzisław Jan Ryn. Był dyplomatą, lekarzem psychiatrą, podróżnikiem, pracownikiem Akademii Medycznej w Krakowie, później Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Jerzy Spolitakiewicz. Był członkiem Zarządu Miasta za prezydentury Józefa Lassoty, potem był dyrektorem Zarządu Cmentarzy Komunalnych i Zespołu Ekonomiki Oświaty w Krakowie. Miał 74 lata.

Zofia Gołubiew, historyczka sztuki i muzealniczka. W latach 2000 – 2015 była dyrektorką Muzeum Narodowego w Krakowie. Miała 80 lat.

Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny i filmowy, profesor i rektor PWST w Krakowie. Zmarł w wieku 80 lat.

Prof. dr hab. Jan Pamuła – były rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ceniony nauczyciel akademicki, artysta malarz i grafik.

Stefan Wilkanowicz, dziennikarz i działacz katolicki, pracował w „Znaku” i „Tygodniku Powszechnym”. Miał 98 lat.

Wanda Szajowska, najstarsza Polka. Miała 111 lat.

Krystyna Sieniawska – wieloletnia prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie. Była doradcą Solidarności, Zgromadzenia Konstytucyjnego w sprawach samorządowych, ekspertem w komitecie przy Prezydencie RP Lechu Wałęsie, radną miasta Krakowa (1990-1993). Miała 81 lat

Mieczysław Gil – działacz związkowy z Nowej Huty, opozycjonista prześladowany i więziony w okresie PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, w 2017 r. odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Zmarł 29 września 2022, miał 78 lat.

Prof. Edward Dobrzański – aktor, pedagog Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, jej były prorektor i wieloletni dziekan Wydziału Aktorskiego w Krakowie. Miał 93 lata.

Antoni Borgosz – wieloletni dyrektor krakowskiego Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, laureat brązowego medalu „Cracoviae Merenti”. Miał 78 lat.

Ludwik Dorn, polityk i publicysta, zziałacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. W latach 1997–2015 poseł na Sejm, marszałek Sejmu (2007), współzałożyciel partii Prawo i Sprawiedliwość. W latach 2005–2007 był wicepremierem oraz ministrem spraw wewnętrznych. Kawaler Orderu Orła Białego.

Marian Zembala, lekarz, kardiochirurg, profesor nauk medycznych, były minister zdrowia, poseł na Sejm. W 1997 roku jako pierwszy w Polsce wykonał transplantację pojedynczego płuca, a w 2001 roku jako pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce.

Tadeusz Gołębiewski, przedsiębiorca, jeden z najbogatszych Polaków, założyciel sieci hoteli Gołębiewski.

Tadeusz Ferenc, ekonomista, polityk i samorządowiec, w latach 2002–2021 prezydent Rzeszowa.

Daniel Passent, dziennikarz i publicysta, wieloletni felietonista tygodnika „Polityka”.

Tomasz Wołek, dziennikarz, publicysta polityczny i komentator sportowy, działacz opozycji w okresie PRL

Kamil Durczok, dziennikarz. Miał 53 lata.

Andrzej Korzyński, kompozytor, aranżer i pianista, twórca popularnej w latach 80. postaci Franka Kimono, w 1991 napisał słowa do piosenki „Mydełko Fa”.

Maria Nurowska, powieściopisarka i nowelistka.

Franciszek Pieczka – jeden z najbardziej znanych i najwybitniejszych aktorów polskich. Zagrał w ponad 100 filmach. Miał 94 lata.

Andrzej Nowak, gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny, jeden z założycieli zespołu TSA.

Zbigniew Namysłowski, saksofonista jazzowy, kompozytor i aranżer.

Witold Paszt, piosenkarz, założyciel i wokalista zespołu Vox.

Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z dynastii. Jej panowanie trwało 70 lat i 214 dni.

Madeleine Albright, amerykańska dyplomatka i polityk, sekretarz stanu USA.

Michaił Gorbaczow, radziecki i rosyjski polityk. sekretarz Generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (1985–1991) oraz przewodniczący Prezydium Rady Najwyższej ZSRR (1988–1990). Pierwszy i jedyny prezydent ZSRR (1990–1991), laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1990.

Angelo Sodano, włoski duchowny rzymskokatolicki, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w latach 1991–2006, dziekan Kolegium Kardynalskiego w latach 2005–2019.

Vangelis, grecki kompozytor muzyki elektronicznej i filmowej.

Meat Loaf, amerykański piosenkarz i aktor.

Andy Fletcher, brytyjski muzyk, współtwórca grupy Depeche Mode.

Sidney Poitier, amerykański aktor i reżyser filmowy, dyplomata, pierwszy czarnoskóry laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

Ray Liotta, amerykański aktor i producent filmowy.

Jean-Luc Godard, francuski reżyser, scenarzysta, operator, montażysta, producent i krytyk filmowy.

Robbie Coltrane, szkocki komik i aktor, znany z ról Rubeusa Hagrida w cyklu filmów o Harrym Potterze.

Cześć ich pamięci…

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie