Ogień Igrzysk Europejskich zmierza do Krakowa

W poniedziałkowy wieczór odbyła się w Rzymie ceremonia rozpalenia i przekazania Ognia Pokoju organizatorom Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Ogień rozpalali uroczyście prezydent RP Andrzej Duda oraz sportowcy Robert Korzeniowski i Anita Włodarczyk

Wydarzenie odbyło się w rzymskim muzeum Ara Pacis, czyli Ołtarz Pokoju. Budynek niesie przesłanie pokoju, co jest niezwykle ważne dla ruchu olimpijskiego, do którego nawiązuje idea Igrzysk Europejskich.

Uroczystość rozpalenia Ognia Pokoju rozpoczął prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) – Mam nadzieję, że są Państwo tak samo podekscytowani jak my. III Igrzyska Europejskie nadchodzą. To największa sportowa impreza w Europie od czasów pandemicznych. Ponad 7000 sportowców zawita do Krakowa i Małopolski. Na dwa tygodnie Polska będzie sercem sportowych zmagań. Dla wielu będzie to szansa na awans na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Sportowcy będą walczyć o spełnienie swoich olimpijskich marzeń właśnie w Polsce – mówił Spyros Capralos.

Gościem honorowym uroczystości był Andrzej Duda. To właśnie prezydent RP odebrał z rąk Spyrosa Capralosa Ogień Pokoju. – To wielce zaszczytna misja odebrać z rąk Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Ogień Pokoju, który pozwoli nam rozpocząć III Igrzyska Europejskie.  Jestem dumny, że odbędzie się ona właśnie w miastach Małopolski, Śląska i Podkarpacia. Po Baku i Mińsku Kraków będzie pierwszym miastem Unii Europejskiej, które będzie gospodarzem Igrzysk Europejskich – powiedział  Prezydent Andrzej Duda.

Ogień z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy trafił do Roberta Korzeniowskiego. Czterokrotny mistrz olimpijski przeniósł płomień do specjalnego lampionu, w którym bezpiecznie wyruszył w drogę do Polski. Sztafetę z Ogniem Pokoju rozpoczęła Anita Włodarczyk. Od tego płomienia 21 czerwca w Krakowie odpalony zostanie znicz Igrzysk Europejskich.

Otwarcie Igrzysk Europejskich zaplanowano na 21 czerwca. Ceremonia Otwarcia odbędzie się na Stadionie Miejskim w Krakowie. Impreza potrwa do 2 lipca. Organizatorzy przewidują, że na linii startu pojawi się około 7 tysięcy sportowców rywalizujących w 29 dyscyplinach. 19 sportów ma się odbyć w randze kwalifikacji olimpijskich do Paryża 2024.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie