Ogródki kawiarniane na Rynku Głównym. Znikną na zimę?

Fot. Grzegorz Skowron

Jeżeli miasto nie obniży stawek za ogródki kawiarniane, restauratorzy je zwiną na zimę. Traki scenariusz zarysował przedstawiciel Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej na posiedzeniu Komisji Promocji i Turystyki Rady Miasta Krakowa. Radni zaapelowali więc do prezydenta, by jeszcze raz pomógł lokalom gastronomicznym.

Na podstawie krakowskiego programu „Pauza” branża gastronomiczna mogła korzystać z ulg za zajęcie terenu pod ogródek gastronomiczny. Teraz już tych ulg nie ma, ale restauratorzy nadal chcieliby z nich korzystać.

W pierwszym okresie epidemii na trzy miesiące zawieszone zostało pobieranie opłaty za zajęcie terenu, na którym działa ogródek letni. Od 18 maja do 30 czerwca przedsiębiorcy płacili 20 proc. stawki podstawowej za zajęcie terenu, od 1 lipca do 31 sierpnia opłata wynosiła 30 proc. stawki podstawowej. Od 1 września opłata pobierana jest w 100 proc. i wynosi 2,5 złotego za dzień za m kw. w Parku Kulturowym oraz 1,5 zł za dzień za m kw. w strefie poza Parkiem Kulturowym.

Od 1 listopada do końca marca przedsiębiorcy będą mogli prowadzić ogródki zimowe. Przedstawiciel Kongregacji Kupieckiej zawnioskował do radnych, by opłata za zajęcie terenu pod ogródek zimowy wynosiła 1,5 zł za dzień za m kw.

– Otrzymaliśmy pomoc od miasta we wcześniejszym okresie epidemii. Proponujemy jednak 1,5 zł za dzień za metr kwadratowy terenu za okres zimowy. Samo rozłożenie i złożenie ogródka zimowego to koszt 10 tysięcy złotych. Jesteśmy w stanie ponieść ryzyko utrzymania ogródka zimowego w pandemii przy stawce 1,5 zł, ale 2,5 zł to cena zaporowa. Przy takiej stawce sezon zimowy oddamy walkowerem – tłumaczył przedstawiciel branży gastronomicznej z Kongregacji Kupieckiej.

Radni z Komisji Promocji przychylili się do propozycji przewodniczącego komisji Tomasza Darosa w sprawie wystosowania wniosku komisji do prezydenta miasta Krakowa o obniżenie opłat za sezon zimowy dla ogródków kawiarnianych z 2,5 do 1,5 zł za dzień za m kw.

(red)

Zobacz także