Osiedle Kabel uniknie powodzi?

Musisz przeczytać

Wodociągi Krakowskie przygotowują dokumentację potrzebną do budowy instalacji, które poprawią ochronę osiedla Kabel przed zalewaniem. Ubiegłoroczne letnie deszcze nawalne mocno dały się we znaki mieszkańcom tego rejonu miasta.

– Inwestycja będzie podzielona na dwa etapy. Najpierw nastąpi odłączenie dopływu ze zlewni ulicy Wielickiej od dotychczas wspólnej komory zbiorczej funkcjonującej na terenie Tele-Foniki i nowym kolektorem skierowanie go bezpośrednio przez przejście kolektora zbiorczego pod torami PKP. W drugim etapie zakłada budowę zbiornika retencyjnego ulokowanego po południowej stronie torów kolejowych w rejonie stacji Kraków-Płaszów – wyjaśnia Robert Żurek, rzecznik prasowy MPWiK, gminnej spółki, której zlecono przygotowanie inwestycji.

Obecnie biuro projektów działające na zlecenie Wodociągów Krakowskich jest w trakcie prowadzenia badań geologicznych, które są niezbędne do uzyskania zezwolenia na budowę. W całości została  opracowana część technologiczna etapu pierwszego etapu, trwają ostatnie prace nad projektem konstrukcyjnym. W trakcie jest też procedura pozyskiwania terenu, na którym planowane jest zlokalizowanie zbiornika retencyjnego.

Podczas ubiegłorocznych letnich deszczów nawalnych mocno ucierpiało osiedle Kabel. Problem spowodowany jest nadmiarem wód opadowych spływających tam z wyżej położonych osiedli mieszkaniowych, a także brakiem przepustowości istniejących tam kolektorów, wybudowanych przed laty i przewidzianych na dużo mniejsze opady, niż te, z którymi mamy do czynienia obecnie.

(ip)

fot. Jens Rost via Foter.com

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca