Otwarcie Trasy Łagiewnickiej [informacje, zdjęcia, video, zmiany w komunikacji]

W sobotę, 27 sierpnia 2022 roku, przed południem, oficjalnie zostanie otwarta Trasa Łagiewnicka. Pierwsi kierowcy przejadą nową drogą z tunelami sobotnie popołudnie, ok. godz. 15. W poniedziałek, 29 sierpnia, na Trasie Łagiewnickiej uruchomiona zostanie komunikacja tramwajowa, łącząca Kurdwanów z Łagiewnikami.

Trasa Łagiewnicka czeka na otwarcie

Zdjęcie 1 z 28

Trasa Łagiewnicka ma 3,5 km, z czego 2 km, czyli prawie 60 proc., biegnie w sześciu tunelach drogowych i jednym tramwajowym. To nie tylko połączenie drogowe, ale również istotne dla mieszkańców połączenie tramwajowe, na budowę którego pozyskano unijne dofinansowanie. – Realizacja tego fragmentu trzeciej obwodnicy spowoduje odciążenie skrzyżowań w Łagiewnikach oraz ronda Matecznego. Ma on za zadanie przeprowadzenie ruchu międzydzielnicowego z ominięciem centrum Krakowa, szczególnie Alej Trzech Wieszczów i powiązanie go węzłami z ruchem lokalnym tak, by minimalizować utrudnienia drogowe – mówił prezydent Jacek Majchrowski w programie „Nowy Tydzień”.

Tramwajem przez Trasę Łagiewnicką
Dzięki wykonaniu tunelu tramwajowego wraz z infrastrukturą tramwajową (pętlą i przystankami), mieszkańcy południa Krakowa zyskają nowe, szybsze połączenia tramwajowe. Na niektórych trasach czas przejazdu skróci się nawet o około 10–15 minut. W związku z uruchomieniem nowego połączenia dla tramwajów, zmiany usprawnią przejazd komunikacją miejską, wykorzystując w maksymalny sposób nowo powstały układ torowy:
*linia nr 10 – z Pleszowa przez Łagiewniki i dalej Trasą Łagiewnicką do Kurdwanowa
*linia nr 11 – z Małego Płaszowa przez Trasę Łagiewnicką do Czerwonych Maków
*linia nr 50 – co drugi kurs z Kurdwanowa przez Trasę Łagiewnicką do Borku Fałęckiego.
W zamian za przekierowanie linii nr 11 z rejonu Starego Podgórza na Trasę Łagiewnicką, zostanie uruchomiona linia nr 6 – na trasie Mały Płaszów – Cichy Kącik. Zmiana ta pozwoli jednocześnie zachować połączenie Małego Płaszowa ze Starym Podgórzem, a także połączyć Mały Płaszów z centrum miasta od strony zachodniej.

Nad tunelami Trasy Łagiewnickiej powstały tereny rekreacyjne z boiskami, skateparkami czy siłowniami – w rejonie ul. Zbrojarzy oraz parkowy obszar między dwoma sanktuariami.

Otwarcie Trasy Łagiewnickiej, sobota – 27 sierpnia 2022.
Godz. 10 – oficjalne otwarcie Trasy Łagiewnickiej
Godz. 12.00 – 14.00 – możliwe będzie zapoznanie się przez mieszkańców z nowo wybudowaną infrastrukturą w tunelu drogowym zlokalizowanym pomiędzy ul. Turowicza a ul. Zakopiańską.
Godz. 12.30 i 13.30 – planowana jest prezentacja dźwiękowego systemu ostrzegawczego oraz oddymiania tunelu.
Przejście tunelami będzie możliwe tylko do godz. 14.00 – następnie droga zostanie zamknięta dla ruchu pieszego. Prosimy o stosowanie się do wskazówek osób nadzorujących i służb bezpieczeństwa.
Godz. 15.00 – udostępnienie tuneli dla ruchu samochodowego.

29 sierpnia, godziny poranne – Trasą Łagiewnicką pojadą pierwsze tramwaje.

(red)

5 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie