Patriotyzm i pandemiczne obostrzenia. Ciekawe badania naukowców z UJ

Musisz przeczytać

Czy istnieje związek między patriotyzmem a stosunkiem do obostrzeń, mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa? Zbadał to międzynarodowy zespół naukowców z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

– Trudny czas pandemii potraktowaliśmy, podobnie jak naukowcy z innych dyscyplin, jako coś w rodzaju naturalnego eksperymentu. Interesowało nas, jak ludzie odmiennie pojmujący patriotyzm będą reagowali na kolejne restrykcje wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa – wyjaśnia profesor Maciej Sekerdej z Instytutu Psychologii UJ

Zespół prowadził swoje badania w czterech etapach od marca do maja 2020 roku. Okresy te różniły się zarówno pod względem liczby zakażeń i zgonów, jak i nakładanych restrykcji. Badacze pytali o stosunek do nakazu dystansowania się fizycznego, ograniczania spotkań, noszenia maseczek, a także do ograniczeń na poziomie makro: zamknięcia granic oraz ścisłej kontroli wjazdu cudzoziemców. Badania były prowadzone przy użyciu kwestionariuszy online; skonstruowano także próbę reprezentatywną dla polskiego społeczeństwa (1100 osób), a zebranie danych zlecono profesjonalnej agencji sondażowej.

– Wyniki badań potwierdziły nasze intuicje: apologetyczni patrioci byli niechętni restrykcjom wewnątrzkrajowym, podczas gdy grupa, którą określamy konstruktywnymi patriotami, była skłonna zaakceptować kolejne nakładane przez rząd ograniczenia. Jest to o tyle paradoksalne, że to apologeci rzekomo podzielają wspólnotową wizję narodu, a patriotom krytycznym bliżej do indywidualizmu – mówi profesor Sekerdej.

Patrioci krytyczni na potencjalne korzyści płynące z restrykcji patrzyli długofalowo, z kolei apologeci skupiali się raczej na doraźnych rozwiązaniach, związanych głównie z wpływami z zewnątrz, takimi jak (jeszcze planowane) zamknięcie granic oraz monitoring osób przybywających z zagrożonych obszarów, a nawet wszystkich przekraczających granicę obcokrajowców. 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca