Piękne włosy po koronawirusie? Sięgnij po biotynę!

Piękne włosy to ważny element wizerunku wielu osób. Bez względu na to ile mamy lat, czym się zajmujemy oraz jak żyjemy – większość ludzi marzy o gęstych, lśniących i zadbanych włosach. Niestety w trakcie pandemii koronawirusa zauważono dolegliwości, które występują nawet jeszcze kilka miesięcy po zakażeniu wirusem. Jest to znaczne osłabienie oraz wypadanie włosów.

COVID-19 i jego skutki. Dlaczego moje włosy są osłabione?

Długoterminowe objawy zakażenia koronawirusem nazwane zostały „długimi ogonami”. Zaliczamy do nich:
• bóle mięśni,
• utratę węchu i smaku,
• mgłę covidową,
• wypadanie włosów.

Wyniki badań opublikował prestiżowy magazyn „The Lancet”[1]. Od dawna wiadomo, że wypadanie włosów może być reakcją organizmu na duży stres, choroby lub diametralne zmiany w życiu i organizmie. Zazwyczaj taka utrata włosów jest chwilowa, jednak może przynieść nieodwracalne straty.

Wypadanie włosów po chorobie COVID-19 wiąże się z łysieniem telogenowym. Jest to skrócenie fazy wzrostu włosa, które powoduje, że mieszki włosowe przechodzą w stan spoczynku. W praktyce potrzebujemy od sześciu do dziewięciu miesięcy, aby znów móc cieszyć się dobrą kondycją swoich włosów. Nie warto jednak bezczynnie czekać na poprawę stanu kosmyków. Lepiej działać i sięgnąć po suplementy oraz wprowadzić odpowiednią pielęgnację, która zadba o naszą fryzurę.

Czym jest biotyna i jak działa?

Powodem złego stanu włosów po chorobie jest często spadek poziomu witamin i minerałów w naszym organizmie. Szczególnie niedobór biotyny może odgrywać tu kluczową rolę.

Biotyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, która występuje w tkankach zwierzęcych i roślinnych. Bierze udział w wielu procesach, co sprawia, że jej niedobór może nieść za sobą wiele niekorzystnych następstw. Biotyna należy do grypy witamin B, które mają bezpośredni związek z budową oraz działaniem skóry, paznokci, a przede wszystkim włosów. Biotyna, czyli inaczej witamina B7 bierze udział również w procesie krzepnięcia krwi, tworzenia kwasów tłuszczowych oraz produkcji glukozy. Ponadto wspomaga również pracę tarczycy. Niedobór biotyny można często zauważyć po pogarszającym się stanie skóry, włosów oraz paznokci.

Wzmocnij swoje włosy po koronawirusie

Po przebytym koronawirusie zdecydowanie warto sięgnąć po preparaty, które pomogą nam uzupełnić właściwy poziom biotyny w organizmie. Naturalnie występującą biotynę znajdziemy w takich produktach jak: wątróbka, jajka, mąka sojowa, pomidory, marchew oraz szpinak. Poza suplementacją biotyny od wewnątrz, możemy wspomóc cały proces specjalistycznymi szamponami i odżywkami z biotyną oraz składnikami aktywnymi, które wzmocnią włosy, a także zadbają o skórę naszej głowy.

Pamiętajmy jednak, aby podejść do całego procesu ze spokojem i dać swojemu organizmowi czas na regenerację. Z pewnością uzupełnienie niedoboru biotyny wzmocni organizm i pomoże nam szybciej powrócić do dobrej formy.

[1] https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,koronawirus-powoduje-wypadanie-wlosow,artykul,93398856.html

Najnowsze

Co w Krakowie