Kolejny kontrowersyjny plan czeka na decyzję radnych

Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Siewna” może być jednym z najbardziej zapalnych punktów środowej sesji Rady Miasta Krakowa. Polski Klub Ekologiczny apeluje, by go nie uchwalać. Radni klubu Kraków dla Mieszkańców chcą wyjaśnień dotyczących sprzedaży gruntów, które w planie „Siewna” przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową.

Dwa tygodnie temu radni debatowali już o tym planie, ale wtedy na pierwszym planie był plan dla osiedla Podwawelskiego. Ostatecznie ten plan, zakładający dogęszczenie zabudowy osiedla, radni odrzucili. Decyzje w sprawie planu dla obszaru „Siewna” ma być podjęta w środę, 2 marca 2022 roku.

Kontrowersje wywołuje przeznaczenie w tym planie pod zabudowę mieszkaniową gruntów w pobliżu Doliny Prądnika. Plan zakłada, że będzie tam można postawić domy jednorodzinne i bliźniaki. W obecnie obowiązującym studium ten teren zapisano jako możliwy do zabudowy. „Karygodne jest wciskanie zabudowy mieszkaniowej i usługowej bezpośrednio przy Użytku Ekologicznym „Dolina Prądnika”, ustanowionym przez Radę Miasta” – czytamy w apelu Polskiego Klubu Ekologicznego, który domaga się pozostawienia terenów zielonych i ograniczenia zabudowy tylko do już istniejącej. W tym kierunku zmierzają też poprawki Łukasza Maślony z klubu Kraków dla Mieszkańców.

Ale radny ma też inne propozycje. Jedna to wydzielenie z obszaru objętego planem terenu budzącego kontrowersje i protesty. Druga to wstrzymanie się z uchwaleniem planu „Siewna” do czasu wyjaśnienia wątpliwości dotyczących sprzedaży przez miasto działek jako zieleń, które teraz mają być budowlane. We wtorek, radni Łukasz Gibała i Łukasz Maślona zorganizowali konferencję prasową w tej sprawie. Jak stwierdzili, o tym, że miasto sprzedało te grunty, dowiedzieli się od mieszkańców kilka dni temu. Dlatego we wtorek złożyli interpelację do prezydenta w tej sprawie, a odpowiedzi na zadane pytania domagają się przede środowym głosowaniem albo odłożeniem głosowania do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości. Chcą m.in. wiedzieć, komu miasto sprzedało te grunty.

W poniedziałek plan dla obszaru „Siewna” był przedmiotem obrad Komisja Planowania Przestrzennego. Komisja nie wydała opinii na temat planu, nie przeszedł też wniosek radnego Maślony o negatywną opinię.

Zwykle radni rozpoczynali obrady od dyskusji o planach. Tym razem są to jedne z ostatnich punktów środowej sesji Rady Miasta.

(GS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie