Śliwowica? Nie – płynna amfetamina. Są pierwsze wyroki dla przemytników

To był misterny plan, ale się nie powiódł. Przemytnicy narkotyków w butelkach po śliwowicy przewozili płynną amfetaminę. Grupę przestępczą tworzyli głównie mieszkańcy Krakowa oraz Gorlic i Nowego Sącza. Część z nich ma już zasądzone wyroki – idą za kratki.

Grupa przestępcza specjalizowała się w przemycie płynnej amfetaminy, produkcji gotowego narkotyku oraz jego dystrybucji. Prekursory – substancje do stworzenia narkotyków nabywane były w Holandii, skąd trafiały do Polski. Następnie zabronione substancje transportowane były drogą morską ze Szczecina do Ystad. Na miejscu chemik należący do grupy przestępczej przekształcał płynną substancje w narkotyk gotowy do nielegalnej dystrybucji. Odbiorcami narkotyku na terenie Szwecji byli m.in. członkowie gangu motocyklowego Hells Angels.

Pieniądze na finansowanie narkotykowej działalności pochodziły z przestępstw kredytowych. Grupa utworzyła specjalną sieć kurierów, którzy autobusami lub promem przemycali płynna amfetaminę pod przykrywką przewozu regionalnego alkoholu lub piwa. – Przestępcy starali się działać w sposób hermetyczny – osoby, na które brane były kredyty – „tzw. słupy” – przeważnie stawały się później kurierami. Niektórzy uczestnicy nielegalnego procederu działali równolegle w kilku grupach przestępczych, o charakterze narkotykowym – podkreślają funkcjonariusze Straży Granicznej.

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie przez funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, zapadły właśnie pierwsze wyroki skazujące. W postępowaniach toczonych przez krakowskimi wobec 7 członków grupy przestępczej orzeczone zostały kary bezwzględnego pozbawienia wolności od 11 miesięcy do 5 lat i 6 miesięcy. Ponadto narkotykowi przestępcy ukarani zostali wysokimi karami grzywny. Wśród skazanych jest szef grupy przestępczej oraz jego pomocnicy. Wobec pozostałych członków grupy przestępczej postępowania sądowe nadal trwają.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie