Połączenie piłki nożnej, ping-ponga i siatkówki. W Krakowie stanął nietypowy stół

Teqball czyli inaczej „siatkonoga” to najszybciej rozwijająca się dyscyplina sportowa na świecie. Teraz będzie można ją trenować również w Krakowie. W Czyżynach stanął stół TEQ ONE, który zamontowano na osiedlu 2 Pułku Lotniczego. Montaż stołu to inicjatywa mieszkańców zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Teqball to sport oparty na piłce nożnej. Polega na odbijaniu piłki tak, by trafiła ona w specjalnie zakrzywiony stół, po stronie przeciwnika. Zadaniem drużyn (2 na 2) lub zawodników grających indywidualnie, jest odbicie piłki o stół, w taki sposób, aby przeciwnicy nie mogli jej odbić (obronić). Zawodnicy uderzają w piłkę dowolną częścią ciała z wyjątkiem ramion i dłoni.

Prekursorami tej gry są Węgrzy, którzy w 2014 roku jako pierwsi wpadli na pomysł skonstruowania stołu z wygiętym blatem i stworzenia nowego sportu opartego na piłce nożnej. Odważną ideę szybko podłapano w innych krajach i tak rozpoczęła się ekspansja teqballu, który cztery lata później zyskał status statystycznie najszybciej rozwijającego się sportu na świecie.

W tej chwili teqball uprawiany jest w 105 krajach. Polska jest drugą potęgą w tym sporcie. Uprawia go już ponad tysiąc zawodników i zawodniczek w całym kraju, w ponad 100 klubach.  Przy tym specjalnie zakrzywionym stole można grać nie tylko w teqball, ale też doskonalić technikę gry w piłkę nożną, siatkówkę, piłkę ręczną, tenisa.

W Teqball gra się piłką w rozmiarze 5, jest to oficjalna i zalecana piłka, jednak można grać różnymi innymi futbolówkami. Mecz składa się z trzech setów, wygrywa ten zespół, który pierwszy zdobędzie 12 punktów. Podobnie, jak w tenisie drużyna lub gracz ma dwie próby na wykonanie udanego serwisu. Gracze zmieniają się na zagrywce po każdych czterech punktach.

Nie wolno dwukrotnie dotknąć piłki tą samą częścią ciała. Każdy zawodnik/drużyna może odbić piłkę w maksymalnie w 3 dotknięciach dowolną częścią ciała, oczywiście z wyjątkiem rąk i ramion. W grze podwójnej drużyna ma maksymalnie 3 dotknięcia, jednak zawodnicy muszą podać piłkę co najmniej raz do siebie.

Podczas gry nie można dotykać ani stołu, ani przeciwnika. W przypadku, gdy piłka po zagraniu dotknie krawędzi stołu wymianę należy powtórzyć

Stół który pojawił się w Czyżynach ma 3 metry długości, 1,7 metra szerokości i jest wysoki na prawie metr. Został tak  skonstruowany , aby spełniać rygorystyczne standardy jakości i trwałości Unii Europejskiej. Nogi i rama stołu są wykonane ze stali nierdzewnej i pokryte farbą odporną na korozję. Blat wykonano z niezwykle wytrzymałego laminatu HPL (ang. High Pressure Laminate). Wyjątkową cechą TEQ ONE jest to, że może on być na stałe przytwierdzony do podłoża, a także łatwo zdemontowany. Dzięki temu rozwiązaniu, ONE może służyć w miejscach ogólnodostępnych przez cały rok. Jest odporny na wszelkie warunki atmosferyczne (wodoodporny, odporny na promienie UV). 

Federacja FITEQ co roku organizuje Mistrzostwa Świata w Teqball’u, podczas których gra się deble, w których uczestniczą mężczyźni i kobiety. Pierwsze Mistrzostwa Świata Teqball odbyły się na Węgrzech w 2017 roku, w których uczestniczyło ponad 20 krajów. W 2021 roku mistrzowski turniej gościł w Gliwicach, wzięło wtedy w nim udział 105 zawodników z 32 krajów.

(JS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie