Posadzono kilkumetrową sosnę na środku chodnika. Zagrożenie dla niewidomych i rowerzystów?

Musisz przeczytać

W okolicy mostu Dębnickiego, przy ul. Konopnickiej, posadzono sosnę.  Wcześniej w tym samym miejscu była reklama. Pomysłowi przeciwny był radny PiS Jerzy Zięty, który domagał się od prezydenta zrewidowania, a nawet rezygnacji z pomysłu posadzenia drzewa przy moście Dębnickim. Dlaczego? Według radnego drzewo na środku chodnika to zagrożenie dla niewidomych i rowerzystów.

Sosna została posadzona za mostem Dębnickim, tuż przed skrętem w ulicę Madalińskiego. Wcześniej w tym miejscu była reklama.

fot. KRKnews

Rezygnacji z posadzenia drzewa domagał się  w maju br. od prezydenta radny PiS Jerzy Zięty. Według niego drzewo na samym środku chodnika to zagrożenie dla niewidomych i rowerzystów. Jednych i drugich jest w tym miejscu wielu.

„Wspaniała decyzja o sadzenia drzew jednak nie do końca została przemyślana” – czytamy w interpelacji radnego PiS. Jerzy Zięty zwraca uwagę, że w pobliżu, na ulicy Tynieckiej, znajduje się szkoła dla niewidomych i słabowidzących, a chodnik, na którym ma wyrosnąć drzewo, stanowi „popularny szlak przemieszczania się niewidomych”. Według radnego, jeśli ma się pojawić drzewo w tym miejscu, to trzeba je przesunąć o kilka metrów – na skraj chodnika lub niewielki trawnik. Jerzy Zięty podkreśla też, że chodnik przy moście Dębnickim (przy wlocie ulicy Madalińskiego) to „małe skrzyżowanie ścieżek rowerowych”, na którym już teraz dochodzi do kolizji, a wielu rowerzystów i pieszych wpada na otoczone płotkiem miejsce przyszłego drzewa.

Miasto nie zrezygnowało jednak z posadzenia drzewa w tym miejscu. „Utworzenie miejsca pod zieleń w chodniku przy zejściu z mostu Dębnickiego zostało zaproponowane we wniosku, który wpłynął do Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. Prośba o posadzenie roślinności oraz drzew miała na celu poprawę jakości korzystania w upalne dni z tej dotychczas mocno nasłonecznionej przestrzeni, co dodatkowo byłoby krokiem ku adaptacji przestrzeni miejskiej do zmian klimatycznych” – odpowiedział prezydent  na interpelację radnego. Prezydent twierdzi, że lokalizacja drzewa została uzgodniona przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa z przedstawicielem Zespołu Szkół i Placówek ,,Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie z ul. Tynieckiej 6. Niewidomi będą mogli korzystać ze ścieżki prowadzącej ułożonej ze specjalnych płytek. 

 

fot. ZZM

(JS)

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca