Poznaj patrona swojej ulicy. Konkurs plastyczny dla krakowskich uczniów

W Krakowie jest prawie 3 tys. ulic, alei, placów, skwerów, osiedli i obiektów inżynieryjnych, które noszą swoje nazwy. Mniej więcej dwie trzecie z nich honorują zasłużone osoby lub ważne wydarzenia. Decyzje o nadaniu nazwy podejmowane są przez Radę Miasta Krakowa i mają na celu upamiętnienie postaci ze względu na ich zasługi dla Krakowa i Polski. Niestety, większość z nich jest nam zupełnie nieznana. Aby to zmienić Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury przy al. 29 Listopada 102, Biblioteką Kraków oraz Kancelarią Rady Miasta Krakowa już po raz ósmy zaprasza dzieci i młodzież z terenu całego miasta do udziału w konkursie plastycznym „Patroni krakowskich ulic”.

Jego celem jest poznanie i zaprezentowanie wybranych przez uczestników konkursu patronów ulic w formie plastycznej – rysunku lub lapbooka, czyli interaktywnej planszy tematycznej z informacjami, które są uporządkowane i przedstawiane według pomysłu i inwencji autora. W tym roku młodzież będzie mogła także po raz pierwszy zaprezentować swoje prace w formie fotomontażu tradycyjnego (przygotowanego przy użyciu kleju i nożyczek) lub cyfrowego (zmontowanego w programie graficznym), obrazującego temat konkursu i wykonanego w formacie A4 z fragmentów własnych zdjęć.

Konkurs organizowany jest w czterech kategoriach wiekowych: dla klas 1–3, 4–6 i 7–8, a także dla młodzieży w wieku od 13 do 18 lat. Jego uczestnikami mogą być uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich, wychowankowie placówek oświatowych lub instytucji kultury zlokalizowanych na terenie Krakowa.

Konkurs wspierają: Rada Dzielnicy II Grzegórzki, Rada Dzielnicy VIII Dębniki, Rada Dzielnicy XIV Czyżyny, Muzeum Krakowa, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Archiwum Narodowe w Krakowie, Towarzystwo Prądnickie oraz Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana. Wydarzenie patronatem honorowym objęli, jak w latach ubiegłych: Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa Jacek Purchla.

W dotychczasowych siedmiu edycjach konkursu udział wzięło już ok. 1300 uczestników. Początkowo do udziału byli zapraszani mieszkańcy kilku dzielnic, lecz od ubiegłego roku konkurs jest otwarty dla chętnych z całego miasta.

Konkurs trwa do 30 października 2020 r. Szczegółowe informacje na jego temat i formularze zgłoszeniowe zostały zawarte w regulaminie, który jest dostępny na stronach internetowych organizatorów w tym:
www.dzielnica3.krakow.pl,
www.mdkna102.krakow.pl,
www.biblioteka.krakow.pl,
oraz www.rmk.krakow.pl.

Mateusz Drożdż

Najnowsze

Co w Krakowie