Problemy na wystawie „Obraz złotego wieku” na Wawelu. Zbyt nisko umieszczone tabliczki opisowe eksponatów

Imponująca liczba eksponatów, nowatorskie podejście do wyjątkowego tematu oraz znakomite zabytki pochodzące z kolekcji publicznych, kościelnych i prywatnych. Wystawa „Obraz złotego wieku” na Zamku Królewskim na Wawelu przyciąga tłumy zwiedzających od momentu otwarcia. Jednak istnieje pewien problem – aby się czegoś dowiedzieć, trzeba się nieźle naschylać.

 

Pani Alicja opisała nam problem, z którym zetknęła sie w trakcie zwiedzenia nowej wystawy „Obraz złotego wieku” – Aby cokolwiek przeczytać na tabliczkach umieszczonych obok eksponatów musiał notorycznie się schylać. A do wysokich nie należę – pisze Czytelniczka.  Poniżej publikujemy cały list do redakcji z załączonymi zdjęciami. 

Chciałabym podzielić się moimi spostrzeżeniami dotyczącymi ostatniej wizyty na Zamku Królewskim na Wawelu. Okazją było huczne otwarcie największej wystawy w historii muzeum. Jak wiemy, muzea są miejscem, gdzie możemy odkrywać tajemnice historii, kultury i sztuki. Jednakże, miałam okazję zauważyć pewien  problem, który wpłynął na moje wrażenia związane z tą wizytą – zbyt nisko umieszczone tabliczki przy eksponatach.

Muzea, jako instytucje kultury i edukacji, odgrywają niezwykle ważną rolę w naszym społeczeństwie. Dlatego też zaskoczyło mnie, że tak niewielka rzecz jak umiejscowienie tabliczek informacyjnych mogła wpłynąć na jakość wizyty. Co dokładnie jest problemem?

Tabliczki informacyjnych przy większości eksponatów zostały umieszczone zbyt nisko. Niektóre z nich praktycznie znajdują sie ledwo 20/30 cm nad podłogą.

 

Aby cokolwiek przeczytać trzeba się schylać. W większości sal utrzymane jest stonowane oświetlenie, co dodatkowo utrudnia zapoznanie się z treścią informacji przy eksponatach.

Byłam świadkiem jak kilka osób nie mogąc w tych warunkach odczytać czegokolwiek, pomagało sobie robieniem zdjęć tabliczek, aby później próbować to przeczytać na ekranie swoich telefonów. Dodatkowo same tabliczki są niewielkich rozmiarów. Konieczność schylania sie, półmrok, małą czcionka – to wszystko szalenie utrudnienia , a w wielu przypadkach uniemożliwia zwiedzenia wystawy.   

Chciałbym podkreślić, że muzea powinny być miejscem dostępnym dla wszystkich. Niezależnie od wieku, wzrostu, czy ewentualnych ograniczeń fizycznych, każdy powinien mieć możliwość czerpania wiedzy i inspiracji z wystaw. Czyż nie powinniśmy dążyć do tego, aby wizyta w muzeum była wygodna i przyjemna dla każdego?  Umieszczenie tabliczek na właściwej wysokości z pewnością zapewnieni lepszy odbiór wystawy. 

Rozumiem, że muzea często muszą uwzględniać różne aspekty projektowe i architektoniczne, ale może warto rozważyć alternatywne rozwiązania, takie jak tabliczki na regulowanych podpórkach czy elektroniczne przewodniki, które pozwalają na dostosowanie treści do indywidualnych potrzeb odwiedzających.

Wierzę, że Zamek Królewski na Wawelu jak najszybciej uwzględni  moje spostrzeżenia ( i nie tylko moje).”

Zwróciliśmy sie do rzecznika prasowego Zamku Królewskiego na Wawelu z prośbą o komentarz w tej sprawie. Do dnia publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. 

AKTUALIZACJA: Odpowiedz muzeum opublikowaliśmy  w osobnym tekście: Problemy na wystawie „Obraz złotego wieku” na Wawelu. Zbyt nisko umieszczone tabliczki opisowe eksponatów – KRKnews

Wystawa „Obraz złotego wieku” to największa wystawa w historii Zamku.  Na wystawę składa się 450 eksponatów, z których ponad 400 zostało sprowadzonych z kilkudziesięciu muzeów i bibliotek, w tym z The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, The Bodleian Library w Oksfordzie, The British Library w Londynie, Luwru i Biblioteki Narodowej w Paryżu. Wśród wystawianych dzieł sztuki są arcydzieła malarstwa i rzeźby znajdujące się w wawelskich zbiorach albo sprowadzone na tę wystawę z polskich i europejskich muzeów, pokazanych jest też jednak wiele zabytków nowo odkrytych lub mało znanych. 

Spektakularne otwarcie wystawy „Obraz Złotego Wieku” na Wawelu

Patrycja Bliska 

 

 

 

 

4 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie