Protest przeciwko pikietom Ukraińców. „Zaprzestańmy okupacji Rynku Głównego”

Wielu krakowian i turystów przyzwyczaiło się już do codziennych pikiet Ukraińców przed pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie. Ale nie wszyscy – pojawił się apel do władz miasta o „zaprzestanie faktycznej okupacji Rynku Głównego w Krakowie przez nieprzyjemnych cudzoziemców”.

„Dwa razy dziennie we wszystkie dni tygodnia nieliczna, ale głośna grupa Ukraińców urządza tam hałaśliwe demonstracje polityczne wykorzystujące nagłośnienie i zakłócające godny, a jednocześnie rekreacyjny i turystycznych charakter tego miejsca” – czytamy w apelu Ruchu 16 Postulatów Jego autorzy domagają się od władz miasta „bezzwłocznego doprowadzenia do zakończenia sytuacji, która sprawia ból i bulwersuje zarówno krakowian jak i licznie odwiedzających to miejsce przybyszy z całej Polski i świata”.

Protestujący przeciwko pikietom Ukraińców na Rynku Głównym zwracają uwagę, że uczestnicy manifestacji używają polskich flag, a jednocześnie wznoszą okrzyki używane przez banderowców. Ich zdaniem ma to „wręcz znamiona obrazy i zniewagi tego, co dla Polaków święte”. – Ostatnio uczestnicy tych manifestacji zaczęli wysuwać już bardzo konkretne żądania polityczne wobec Polaków, domagając się – cytujemy „oddania Ukraińcom całej broni”, ponieważ my Polacy „nie oddajemy życia” – twierdzą autorzy apelu. Według nich tego typu „obraźliwe zachowania i poniżające sugestie to przejaw już nie tylko braku szacunku, ale wręcz prowokacji, której celem może być albo osłabienie polskiej armii, albo wciągnięcie Polski do wojny”.

Ruch 16 Postulatów Wolni Polacy to porozumienie organizacji narodowych i wolnościowych. Stowarzyszenie „Małopolski Bunt” to jeden z inicjatorów tego porozumienia, którego owocem jest ogłoszona 15 października 2022 r. Deklaracja Krakowska, zawierająca 16 postulatów „będących podstawą odbudowy Rzeczypospolitej”.

Według Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych osoby działające w tak zwanym „Małopolskim Buncie” i Ruchu 16 Postulatów są związane z prorosyjską faszystowską organizacją o nazwie „Kamractwo”. – Z naszej inicjatywy w stosunku do liderów i członków „Kamractwa” prokuratury wszczęły już ponad 40 postępowań karnych. Wielu członków proputinowskiego Kamractwa to wielokrotnie skazywani przestępcy – twierdzi Konrad Dulkowski – prezes zarządu Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

(red)

218 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie