Przejazd autostradą A4 do Katowic będzie darmowy. Bramki i opłaty zostaną zlikwidowane

Ministerstwo Infrastruktury nie planuje przedłużenia umowy z obecnym zarządcą autostrady A4 na odcinku Katowice – Kraków – poinformowało dzisiaj Ministerstwo Infrastruktury. Na likwidację opłat i bramek trzeba będzie jeszcze poczekać.

Umowa koncesyjna na zarządzenie autostradą A4 na odcinku Kraków – Katowice pomiędzy Skarbem Państwa a spółką Stalexport Autostrada Małopolska SA wygaśnie w 2027 roku. Po wygaśnięciu obecnej umowy autostradę A4 Kraków-Katowice ma przejąć w zarządzenie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To oznacza, że przejazd autostradą będzie bezpłatny dla aut osobowych i motocykli.

– Z chwilą przejęcia przez GDDKiA odcinek autostrady A4 Katowice – Kraków zostanie objęty całościową polityką poboru opłat na sieci dróg zarządzanych przez państwo. Zagwarantuje to jednakowe zasady dla kierowców korzystających z zarządzanych przez państwo autostrad, a kierujący samochodami osobowymi i motocyklami nie będą musieli płacić za przejazd A4 Katowice – Kraków – przekazało ministerstwo. 

Odcinek A4 Katowice-Kraków zyskał miano najdroższej autostrady w Polsce. Od 1 kwietnia weszła w życie kolejna podwyżka opłat. Za przejazd liczącym 52 km długości odcinkiem kierowcy aut osobowych muszą zapłacić 32 zł. Pokonanie jednego kilometra kosztuje prawie 62 gr.

Od poniedziałku kolejna podwyżka za przejazd autostradą A4 Kraków – Katowice

Przypomnijmy, że wszystkie drogi ekspresowe i odcinki autostrad zarządzane przez GDDKiA są na terenie całego kraju bezpłatne dla samochodów osobowych i motocykli. Tak też ma się stać w przypadku autostrady A4 na odcinku Kraków – Katowice.

Stalexport znakomicie zarabia jako zarządca A4. W pierwszym kwartale 2024 r. skonsolidowany zysk netto sięgnął 59,2 mln zł i w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku poszybował w górę o prawie 46 proc.

Wzrosły opłaty za przejazd autostradą Kraków-Katowice. Gigantyczne zyski Stalexportu

Najnowsze

Co w Krakowie