Przełom w walce z koronawirusem? Małopolscy naukowcy blisko sensacyjnego odkrycia [aktualizacja]

Musisz przeczytać

To może być wielki krok do przodu w walce z koronawirusem! Małopolscy naukowcy są bliscy wynalezienia szybkiego testu, który będzie można stosować poza laboratoriami.

Po czterech tygodniach od rozpoczęcia współpracy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego z firmą SEnsDx zespół badaczy zrobił pierwszy krok – wyselekcjonowanie białek charakterystycznych dla wirusa CoV-2– na drodze do opracowania szybkiej i konkretnej diagnozy koronawirusa. Kolejnym etapem w badaniach będzie znalezienie cząstek, które będą w stanie reagować wyłącznie z tymi białkami.

O postępach opowiedział prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, którego zespół bierze udział w badaniach. – Opieramy się na technologii stworzonej prze firmę SensDx, która już jakiś czas temu opracowała serię testów, a część z nich już została zatwierdzona do stosowania na terenie Unii Europejskiej. Te testy bazują na sensorach bioelektrycznych, które pozwalają na dokładną diagnostykę. Na ten moment zaczęliśmy realne prace w laboratorium, ale jesteśmy na początku drogi. Zrobimy wszystko, żeby ten test był jak najszybciej dostępny, ale to musi być również wiarygodne i działać w stu procentach.

#koronawirus #postępyWażna wiadomość dla nas wszystkich‼️⬇️Zespół prof. Krzysztofa Pyrcia z Małopolskie Centrum…

Posted by Cafe Nauka on Thursday, March 12, 2020

Niezwykle istotne jest to, że nowy test będzie skierowany do użycia poza laboratorium. Pozwoli na szybki przesiew w miejscach, w których nie ma możliwości przeprowadzenia pełnej diagnostyki np. na lotnisku lub stacjach kolejowych. W ten sposób może zostać zmniejszone ryzyko epidemii – zarażone osoby będą identyfikowane, zanim przeniosą wirusa dalej.

Kiedy rewolucyjna metoda może stać się ogólnodostępna? – Chcemy stworzyć rozwiązanie, które będzie pomocne dla społeczeństwa i będzie mogło zostać zastosowane w ciągu tego sezonu czy może nawet bardziej sezonu jesiennego, kiedy prawdopodobnie wirus powróci, a będzie potrzeba szybkiego zlokalizowania osób, które go przenoszą – odpowiada prof. Krzysztof Pyrć.

Rozwój badań nad opracowaniem szybkiego testu diagnostycznego jest możliwy m.in. dzięki finansowemu wsparciu Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które zdecydowało się przekazać na ten cel 25 mln zł.

 

js, ml

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca