Przystanek Kraków-Grzegórzki dla wszystkich linii aglomeracyjnych. Jest deklaracja

Musisz przeczytać

Zamieszanie z rozkładem jazdy na przystanku Kraków-Grzegórzki. Początkowo Koleje Małopolskie poinformował, że pociągi linii SKA 3 z Tarnowa do Krakowa miały omijać przystanek. Powodem miała być zbyt mała przepustowość torów. Po tym, jak spotkało się to z niezadowolenia podróżnych, decyzję zmieniono i pasażerowie pociągów linii SKA 3 będą mogli skorzystać z nowego przystanku. 

Jak informowaliśmy, od  3 września w centrum miasta zacznie działać przystanek Grzegórzki, który powstał w ramach rozbudowy linii średnicowej i rozdzielania ruchu podmiejskiego i dalekobieżnego.

3 września otwarcie przystanku Kraków Grzegórzki. Estetyką i funkcjonalnością nie zachwyca

Na początku tygodnia  Koleje Małopolskie poinformowały, że na nowym przystanku Kraków Grzegórzki będą się zatrzymywać pociągi kursujące między Wieliczką a lotniskiem Balice, Krakowem a Przeciszowem i Podborami Skawińskimi oraz pociągi dalekobieżne. W sumie to ponad 120 pociągów dziennie. Przystanek miałyby natomiast omijać pociągi SKA3 z kierunku Tarnowa. To zmniejszało przydatność przystanku, na co skarżyli się pasażerowie.

Koleje Małopolskie tłumaczyły, że nowe perony zostały zbudowane przy torach zewnętrznych, przeznaczonych do ruchu aglomeracyjnego. Korzystają z nich jednak także pociągi dalekobieżne i międzynarodowe pociągi kursujące w kierunku Skawiny, Zakopanego lub granicy z Czechami. Nie ma bowiem na dalszym odcinku rozjazdów, które umożliwiałyby przejazd pociągów z wewnętrznych torów dalekobieżnych na łącznicę w kierunku Skawiny. – „Skierowanie po tej linii również pozostałych pociągów osobowych w kierunku Tarnowa, Nowego Sącza czy Krynicy-Zdroju spowodowałoby wykorzystanie znacznej części przepustowości, utrudnienie rozwoju w przyszłości połączeń kolejowych m.in. z Wadowic i Myślenic, mniejszą elastyczność w kształtowaniu oferty przewozowej oraz dopasowaniu godzin kursowania do oczekiwań podróżnych, a także zwiększenie ryzyka opóźnień” – wyjaśniały Koleje Małopolskie, które proponowały przesiadkę w obrębie jednego peronu na przystanku Kraków Zabłocie. „Niemal dla wszystkich kursów” zapewniona została „możliwość kilkuminutowej przesiadki”. 

Dzisiaj wicemarszałek małopolski Łukasz Smółka, który formalnie nadzoruje Koleje Małopolskie, poinformował, że pociągi linii SKA 3 będą się zatrzymywać na nowym przystanku. – „Biorąc też pod uwagę kolejny etap większego potoku podróżnych, jakim są studenci pierwszego października, chcemy, żeby do tego czasu we wrześniu również wdrożyć zatrzymanie pozostałych pociągów relacji SKA 3 właśnie na tej stacji. Do tego dążymy i tak też się stanie” – przekazał Łukasz Smółka. 

Jarek Strzeboński

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

3 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca