„Przewodniczący Duda łamie prawo”. Mocne zarzuty posła Sowy

Poniedziałkowa sesja sejmiku małopolskiego zapowiada się burzliwie. Radni Koalicji Obywatelskiej złożyli wniosek o odwołanie przewodniczącego Jana Tadeusza Dudy. Jak tłumaczył przed sesję były marszałek Jacek Krupa powodem takiego wniosku jest naruszenie przez przewodniczącego godności innych uczestników niedawnej sesji oraz naruszenie przez niego przepisów prawa w trakcie prowadzenia obrad. – Przewodniczący Duda łamie prawo – stwierdził poseł Marek Sowa.

Wniosek o odwołanie przewodniczącego małopolskiego sejmiku znalazł się w porządku poniedziałkowej sesji. – Nie wiemy, co się stanie, czy nasz wniosek PiS zdejmie z porządku obrad, czy go odrzuci – zaznaczał przed rozpoczęciem obrad szef klubu KO Jacek Krupa. – Ale przynajmniej musimy głośno mówić, że nie godzimy się na takie zachowania przewodniczącego – podkreślał Jacek Krupa.

Konferencja prasowa radnych klubu Koalicja Obywatelska Małopolska w Sejmiku województwa małopolskiego oraz Parlamentarzystów Aleksander Miszalski – Poseł na Sejm RP i Marek Sowa Poseł na Sejm RP w sprawie wniosku o odwołanie przewodniczącego Sejmiku Jana Dudy

Posted by Platforma Obywatelska – Małopolska on Monday, October 24, 2022

Sposób prowadzenia obrad przez przewodniczącego Dudę krytykowali także inni radni oraz posłowie PO Marek Sowa i Aleksander Miszalski. – Ostatnie zajście to taka wisienka na torcie – powiedział poseł Miszalski, według którego Jan Duda go obrażał. Poseł Marek Sowa dodał, że przewodniczący sejmiku łamie prawo.

Oto treść uzasadnienia do projektu w sprawie odwołania Jana Dudy z funkcji przewodniczącego:

„Od dłuższego czasu z żalem obserwujemy niestosowne zachowanie pana Przewodniczącego podczas prowadzenia obrad Sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego. Pan Przewodniczący często przerywa i komentuje wypowiedzi innych radnych oraz zaproszonych gości (w tym profesorów szkół wyższych). Podczas Sesji Sejmiku odbytej w dniu 26 września 2022 r. pan Przewodniczący w sposób nieuprawniony przerwał wypowiedź Posła na Sejm RP pana Aleksandra Miszalskiego, stwierdzając m. in.: „Proszę nie zaprzeczać temu, co powiedziałem. Jest pan bezczelny, chamski i demagogiczny”.

Po stwierdzeniu Posła, iż nie powiedział nic co mogłoby obrazić pana Przewodniczącego Dudę pan Przewodniczący odebrał Posłowi głos co stanowi nie tylko naruszenie dobrych zwyczajów, ale również postanowień art. 22 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Podkreślić należy, iż to właśnie Przewodniczący Sejmiku jest ustawowo zobowiązany do zapewnienia warunków realizacji praw posła i senatora. Niezależnie od wyżej wskazanego przykrego incydentu zwracamy uwagę, że podczas głosowań dochodzi ze strony pana Przewodniczącego do pomijania poprawek radnych oraz częstych pomyłek formalnych. Podkreślić należy, iż pan Przewodniczący sam stwierdził, iż nie nadaje się do pełnienia funkcji Przewodniczącego Sejmiku. Dyskusje, ostre polemiki i wymiany zdań mają miejsce w wielu jednostkach samorządu terytorialnego, nie można jednak zapominać o zachowaniu pewnych zasad obowiązujących wszystkich bez względu na ich przynależność partyjną i pozycję społeczną.

W związku z powyższym koniecznym stało się podjęcie przez Sejmik Województwa Małopolskiego przedmiotowej uchwały.”

AKTUALIZACJA: Ostatecznie wniosek o odwołanie Jana Dudy z funkcji przewodniczącego sejmiku został odrzucony bez dyskusji. Głosowanie było jawne.

(GS)

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie