Przybywa miejsc, gdzie można odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowego

Fot. nfz-krakow.pl

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowego można odebrać w kolejnych miejscowościach w Małopolsce. Do dyspozycji chętnych są 3 nowe punkty obsługi małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. A jeszcze w tym miesiącu będą kolejne.

Jak informuje Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa małopolski oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie,w naszym województwie otwarto 3 kolejne punkty, w których można odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowego. To dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w krajach Unii Europejskiej.

Nowe miejsca wydawania EKUZ

Nowe punkty są w Wadowicach, Brzesku i Myślenicach.

Punkt Obsługi MOW NFZ w Wadowicach – ul. Karmelicka 5, parter, pok. nr 137 – karty wydawane są od poniedziałku do piątku od 8:00-16:00.

Punkt Obsługi MOW NFZ w Brzesku – Starostwo Powiatowe ul. Wyszyńskiego 6, parter – karty wydawane są w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach od 8:00 do 14:00 oraz w czwartki w godzinach 10:00-16:00.

Punkt Obsługi MOW NFZ w Myślenicach – SP Zakład Opieki Zdrowotnej, ul Szpitalna 2, Budynek nr 5, parter pok. nr 17 – karty wydawane są w poniedziałki w godzinach 10:00-16:00 oraz wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach 08:0-14:00.

W kolejnych dniach karty EKUZ będzie można odebrać:

Od 5 sierpnia 2020 r. – Punkt Obsługi MOW NFZ w Olkuszu – ul. Bylicy 1, parter, pok., nr 312 – kraty będą wydawane we wtorki i czwartki w godzinach 08:00-16:00 oraz w środy i piątki w godzinach 08:00-15:00.

Od 10 sierpnia – Punkt Obsługi MOW NFZ w Oświęcimiu – Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej ul. Wysokie Brzegi 4, parter karty będą wydane od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-16:00.

Można też przez internet

Tradycyjnie EKUZ można odebrać osobiście w Sali Obsługi Klienta MOW NFZ w Krakowie przy ul. Wadowickiej 8W, w delegaturach MOW NFZ w Nowym Sączu, Nowym Targu, Tarnowie i Punkcie Obsługi MOW NFZ w Chrzanowie.

– Osoby, które osobiście zgłaszają się po EKUZ, kartę dostają „od ręki” – pod warunkiem, że nie wystąpią żadne problemy z potwierdzeniem uprawnień do opieki zdrowotnej -podkreśla Aleksandra Kwiecień. I przypomina, że otrzymanie EKUZ jest możliwe bez wizyty w NFZ, jeśli złożymy wniosek drogą on line:
– pocztą elektroniczną – ekuz@nfz.gov.pl
– poprzez ePUAP (identyfikator adresata: 3bdy2cb654)
– za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta – dla
użytkowników konta

EKUZ jest wysyłana na wskazany przez osobę adres.

– Karty wydawane są na bieżąco, trzeba jednak pamiętać, że w okresie wakacyjnym, ze względu na zwiększone zainteresowanie, czas rozpatrywania wniosku może się wydłużyć i warto go przesłać możliwie wcześniej, przed planowanym terminem wyjazdu – zwraca uwagę rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ.

W ubiegłym roku w MOW NFZ wydano ponad 355 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego, od początku tego roku – ponad 60 tys. Tradycyjnie najwięcej pacjentów jest zainteresowanych wyrobieniem kart EKUZ w okresie od maja do września. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa i ograniczenia w podróżowaniu, karty EKUZ zaczęły się cieszyć większą popularnością dopiero w czerwcu, po otwarciu granic. W ub. miesiącu wydano ich 6 831, w lipcu już 16 060.

(red)

Kubek reklamowy z nadrukiem czy z grawerem? Podpowiadamy co wybrać

Zobacz także