Rafał Komarewicz przewodniczącym Rady Miasta Krakowa. Platforma w opozycji

Musisz przeczytać

Rada Miasta Krakowa powołała Rafała Komarewicza na przewodniczącego rady. Za głosowali radni Przyjaznego Krakowa, Prawa i Sprawiedliwości, Krakowa dla Mieszkańców i Nowoczesnej. Radni Platformy Obywatelskiej nie wzięli udziału w głosowaniu.

– Żałuję, że w takich okolicznościach zostaję przewodniczącym, ale Dominik Jaśkowiec nie dotrzymał umowy o tym, że w połowie kadencji nastąpi zmiana na stanowisku przewodniczącego rady – mówił Rafał Komarewicz jeszcze przed głosowaniem. Zapewniał, że jak zostanie wybrany, będzie przewodniczącym rady dla wszystkich radnych i wszystkich mieszkańców.

Andrzej Hawranek, szef klubu Koalicji Obywatelskiej oznajmił, że Platforma Obywatelska nie wchodzi do prezydium, które zawiązuje większość Szymona Hołowni, PiS i Krakowa dla Mieszkańców. Dla wyjaśnienia – przedstawicielem Polski 2050 w krakowskiej radzie jest Rafał Komarewicz, równocześnie szef prezydenckiego klubu Przyjazny Kraków.

Artur Buszek z Nowoczesnej też przekonywał, że zmiany to realizacja porozumienia z początku kadencji. Przewidywało ono nie tylko zmianę przewodniczącego rady w połowie kadencji, ale też wiceprzewodniczącego dla Nowoczesnej. Radny Buszek poinformował, że jeszcze dziś miał propozycję ze strony PO, by dwa miejsca wiceprzewodniczących przypadły PO i aby Nowoczesna zrezygnowała z rekomendacji dla Artura Buszka. Andrzej Hawranek ripostował, że trzech radnych Nowoczesnej złożyło pismo, iż wychodzą z klubu Koalicji Obywatelskiej i zakładają własny klub. – My chcemy z wami współpracować i by wasz przedstawiciel był w prezydium rady – odpowiadał z kolei Artur Buszek.

Michał Starobrat z Nowoczesnej oznajmił, że rozmowy o zmianie przewodniczącego rady prowadzone były od sześciu miesięcy. – Dziś były rozmowy ostatniej szansy – tłumaczył. – Nie ma żadnej nowej koalicji, jest realizowane porozumienie zawarte na początku tej kadencji. Nie wmówicie ludziom, że to zawiązanie nowej koalicji. Mieszkańcy potrafią to odczytać, nie musicie im wpajać swojej opowieści – mówił Michał Starobrat.

Radni PO nie brali jednak udziału w głosowaniu. Nowy przewodniczący rady został wybrany głosami PiS, Przyjaznego Krakowa, Krakowa dla Mieszkańców i Nowoczesnej. Do tego rozpadł się klub Koalicji Obywatelskiej.

W jeszcze jednym głosowaniu Rada Miasta wybrała na wiceprzewodniczącego rady Artura Buszka z Nowoczesnej.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca