Prestiżowy ranking polskich miast. Miejsce Krakowa wielu może zaskoczyć

Kraków zajął trzecie miejsce w Rankingu Samorządów 2020 r. „Rzeczpospolitej”. – Wysoką pozycję zawdzięcza m.in. najwyższej punktacji wśród finalistów w obszarze ochrony środowiska – argumentuje dziennik. Bardzo dobrze wypadły także podkrakowskie gminy.

Kraków został sklasyfikowany w kategorii miast na prawach powiatu. Pierwsze miejsce zajęły Gliwice, drugie Katowice, a trzecie było właśnie nasze miasto.

„Kraków swoją wysoką pozycję zawdzięcza m.in. najwyższej punktacji wśród finalistów w obszarze ochrony środowiska. To nie dziwi, bo stolica Małopolski od kilku lat kładzie duży nacisk właśnie na walkę o czyste powietrze, co w naszym zestawieniu znalazło wyraz m.in. w największych wśród miast wydatkach na transport zeroemisyjny czy zieleń miejską” – podaje „Rzeczpospolita”.

– W ramach działań na rzecz zrównoważonej mobilności rozwijamy ofertę transportu publicznego – kupując kolejne autobusy ekologiczne i tramwaje, budując nowe linie tramwajowe i parkingi typu park+ride – oraz sieć ścieżek rowerowych. – Chcemy, żeby w najbliższej przyszłości autobusy bezemisyjne stanowiły jedną trzecią taboru miejskiego – mówi gazecie Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

W najnowszym zestawieniu „Rzeczpospolitej” Wielka Wieś okazała się najlepszą gminą wiejską. Doceniono ją za również za dbałość o środowisko – wzrost wydatków w tej dziedzinie, wymianę pieców i wsparcie instalacji odnawialnych źródeł energii. W tej kategorii Zabierzów znalazł się na 5. pozycji. Wysoko są również Michałowice (10). Z kolei Miechów jest trzeci w grupie gmin miejsko-wiejskich.

Cały ranking dostępny jest TUTAJ.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie