Ranking szanghajski. Dwie krakowskie uczelnie na prestiżowych miejscach

Ranking szanghajski to chyba to jeden z najbardziej prestiżowych rankingów uczelni. Lista zawiera najlepsze na świecie szkoły wyższe. Ministerstwo Edukacji i Nauki zwraca uwagę na prestiżowe miejsca polskich uczelni, ale w podrankingu dla poszczególnych kierunków. Wysokie pozycje zajmują także dwie krakowskie uczelnie.

Uniwersytet Jagielloński znajduje w grupie uczelni zajmujących 151-200 pozycje w zakresie kształcenia z matematyki. Podobne miejsca najstarsza polska uczelnia ma w dziedzinie zdrowia publicznego. Z kolei Akademia Górniczo-Hutnicza jest w gronie uczelni z miejsc 151-200 kształcących metalurgów.

Najlepiej w takich zestawieniach wypadają jednak inne polskie uczelnie. Najwyższe miejsce – w pierwszej setce, w przedziale miejsc 51-75 – zajmuje fizyka na Uniwersytecie Warszawskim. Innym kierunkom polskich szkół wyższych udało się uplasować na pozycjach 101-150. Uniwersytet Warszawski zawdzięcza to matematyce, Politechnika Warszawska – nauce o przyrządach i technologii, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – nauce i technologii żywności, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – weterynarii.

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie (Academic Ranking of World Universities), według przedmiotów akademickich, popularnie nazywany Listą Szanghajską, jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Po raz pierwszy został opublikowany w 2003 r.
Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe miejsca są wymieniane już tylko w przybliżeniu – uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek.
Globalny Ranking Przedmiotów Akademickich (GRAS) tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę prac opublikowanych przez instytucję w ramach przedmiotu akademickiego w czasopismach z Q1 Journal Impact Factor Quartile w okresie 2016-2020, łączną liczbę pracowników instytucji, którzy otrzymali znaczącą nagrodę w dziedzinie przedmiotu akademickiego, liczbę prac opublikowanych w najlepszych czasopismach i konferencjach w danej dziedzinie.

(GS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie