Remont Krupniczej. Czekają na drzewa z Holandii, bo w Polsce takich nie ma

Trwa przebudowa ul. Krupniczej. Na remontowym odcinku od Teatru Bagatela do ul. Szujskiego zaplanowano zasadzenie kilkudziesięciu  drzew. Jak się okazuje, drzewa zostaną sprowadzone do Krakowa aż z Holandii. To nie jedyna niespodzianka dotycząca tej inwestycji.

Drzew będzie dokładnie 39. Na odcinku od Teatru Bagatela do ul. Loretańskiej zostaną posadzone czereśnie ptasie 'Plena”, od ul. Loretańskiej do ul. Szujskiego – olsze czarne. Drzewa zostaną sprowadzone do Krakowa specjalnym transportem. To koniecznie, ponieważ będą miały do przebycia ponad 1200 kilometrów. Zamówione czereśnie i olsze są mrozoodporne, dzięki czemu powinny dobrze znosić warunki panujące w naszym mieście.

Zapytaliśmy Zarząd Zieleni Miejskiej o pomysł pozyskania drzew aż z Holandii.  – Zgodnie z prawem zamówień publicznych inwestor wskazuje rodzaj sadzonej zieleni – gatunek, odmiana drzewa, obwód, wszelkie parametry, określa również sposób sadzenia zgodnie ze sztuką, natomiast nie może narzucić miejsca zakupu danej rzeczy/roślin. Zakup leży po stronie wykonawcy, a zalecenia ograniczają się do wyżej wskazanych parametrów materiału roślinnego – informuje Aleksandra Mikolaszek, kierownik Zespołu ds. Kontaktu z Mieszkańcami.

Więcej zieleni na ulicy Krupniczej

Zdjęcie 1 z 5

Wizualizacje - ZZM

– Aby polepszyć warunki bytowania drzew rosnących w nawierzchni zaplanowaliśmy użycie gleby strukturalnej, która ułatwi rozwój systemu korzeniowego. Pojawią się także zbiorniki magazynujące wodę deszczową, którą będziemy wykorzystywać do podlewania roślin oraz ogrody deszczowe, których zadaniem będzie spowolnienie odpływu wody opadowej do kanalizacji – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej. Dodatkowo – aby polepszyć warunki bytowania drzew rosnących w nawierzchni, zaplanowano użycie gleby strukturalnej.

Drzewa sprowadzane z Holandii to nie jedyna niespodzianka. Jak informuje radny, Łukasz Maślona, który uczestniczy w radzie budowy, ułożona już kostka będzie… zrywana. – Po wykonaniu testów obciążeniowych okazało się że miąższość podsypki jest niewystarczająca i wykonawca musi pogłębić wykop i dodać warstwę wzmacniającą. To efekt m.in. wymywania w przeszłości gruntu przez niepodłączone do kanalizacji rynny – informuje Łukasz Maślona. Zapewnia, że dodatkowe roboty nie powinny wpłynąć na opóźnienie całej inwestycji.

Przebudowa ulicy Krupniczej

Zdjęcie 1 z 12

Rewitalizację ulicy Krupniczej wspólnie realizują Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Wodociągi Miasta Krakowa i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Wodociągi Miasta Krakowa przeprowadziły budowę i przebudowę sieci wodociągowej na odcinku 278 m. To zadanie wykonano w uzgodnionym wcześniej terminie, czyli od 4 kwietnia do 31 maja. MPEC natomiast zakończył budowę głównego ciepłociągu, tworząc przyłącza do konkretnych budynków. Już w tym sezonie grzewczym szereg budynków dostanie ciepło sieciowe, zamiast ogrzewania gazowego. Jednym z beneficjentów tego przyłączenia jest Teatr Bagatela.

Sama ulica nie tylko zyska zieleń, ale i stanie się tzw. woonerfem, czyli przestrzenią, w której piesi będą mieć pierwszeństwo. Ruch samochodowy zostanie utrzymany, ale będzie w znacznym stopniu uspokojony

Rozkopali Krupniczą [zdjęcia]. Po przebudowie to już nie będzie ta sama ulica [wizualizacje]

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie