Rewolucja na krakowskim lotnisku. Limit płynów w bagażu zostanie zniesiony?

Do końca tego roku podróżni odprawiający się na krakowskim lotnisku w Balicach nie będą musieli podczas kontroli bezpieczeństwa wyciągać urządzeń elektronicznych czy płynów znajdujących się w bagażu podręcznym. Na lotnisku maja pojawić się specjalne skanery, które usprawnią kontrolę bezpieczeństwa.

Kraków Airport poinformowały dziś o zakupie  8 nowoczesnych skanerów CT, które do końca roku mają usprawnić procedurę kontroli bezpieczeństwa. Wykorzystują one technologię tomografii komputerowej 3D. Dzięki nim pasażerowie nie będą już musieli wyjmować z bagażu ani płynów ani elektroniki. Zniknie też konieczność pakowania kosmetyków osobno – w przeźroczysty woreczek.  Dotychczasowe urządzenia nie pozwalały na dokładne „zbadanie” zawartości walizek, przez co pasażerowie musieli przestrzegać zasady o przewożeniu butelek z maksymalnie 100 ml płynów czy też pokazywać całą elektronikę strażnikom. 

Żaden inny polski port lotniczy nie posiada skanerów nowego typu. W przeszłości były one testowane przez Lotnisko Chopina, które jednak dotychczas nie zdecydowało się na ich zakup. W krajach Europy Zachodniej czy w USA stają się one jednak już powoli normą, do końca br. będą w nie wyposażone wszystkie brytyjskie lotniska.

Do tej pory jedynym lotniskiem w Polsce, które testowało skaner CT było Lotnisko Chopina w Warszawie. Takie urządzenie pojawiło się tam w lipcu ubiegłego roku. Wtedy port zapowiedział, że jeśli testy przyśpieszą kontrolę pasażerów, to również rozważy zakup takich skanerów, ale na razie taka decyzja nie została oficjalnie ogłoszona. 

Nowoczesne skanery CT pozwalają znieść limit płynów wnoszonych z zewnątrz na pokład samolotów, na co decyduje się część portów lotniczych. W innych, jak np. Helsinkach limit został znacznie podwyższony do 2 litrów pojemności, dzięki czemu możliwe staje się posiadanie przy sobie napojów i kosmetyków, zakupionych przed kontrolą bezpieczeństwa. 

Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy skanery zostaną zainstalowane na lotnisku w Balicach, a także czy rzeczywiście od razu limit płynów zostanie zniesiony.

PRL-owska marka Baltona wraca na lotnisko w Balicach

 

 

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie