Ruchome schody przy Dworcu Głównym w tym roku nie ruszą

Przedłuża się wybór firmy, która w tym roku miała rozpocząć naprawę niedziałające od lat „ruchomych” schodów przy Dworcu Głównym. Obecnie Zarząd Dróg Miasta Krakowa prowadzi negocjacje z potencjalnym wykonawcą w celu ustalenia kwoty kontraktu. Jeżeli negocjacje zakończą się podpisaniem umowy, wykonawca będzie miał 10 miesięcy na przeprowadzenie projektu oraz przeprowadzenie prac. Oznacza to, że realna szansa na uruchomienie schodów to początek wakacji 2024 roku.

Przypomnijmy. Zarząd Dróg Miasta Krakowa planował przeznaczyć kwotę 3,5 mln zł na naprawę zepsutych od lat „ruchomych” schodów przy dworcu MDA w Krakowie. W ogłoszonym w maju przetargu na wymianę i zadaszenie schodów nie wpłynęła żadna oferta, dlatego ZDMK przystąpił do negocjacji z potencjalnym wykonawcą naprawy.

 – W budżecie na ten cel mamy zarezerwowane 3,5 mln złotych –  powiedział w rozmowie z KRKnews.pl Michał Pyclik z ZDMK –  Wykonawca wycenił prace na ponad 4 mln zł. Obecnie trwają negocjacje w tej sprawie – dodał Pyclik. 

Ruchome schody  wyłączono w listopadzie 2018 r., zaś drugi kierunek uległ awarii w lutym 2019 r. Przyczyną było zużycie łańcuchów stopniowych oraz korozja elementów konstrukcyjnych, spowodowana działaniem wód opadowych. W ciągu pięciu lat istnienia, schody działały przez trzy lata i w tym czasie aż 20 razy przechodziły naprawy. Pomagało, ale na krótko, bo mechanizm nie radził sobie z warunkami atmosferycznymi.

Po licznych naprawach, urzędnicy doszli do wniosku, że jeśli schody mają istnieć i spełniać swoje zadanie, to konieczne jest wybudowanie specjalnego zadaszenia, które chroniłoby mechanizm schodów przed wilgocią, opadami deszczu oraz śniegiem. Po licznych konsultacjach wybrano ostateczny projekt zadaszenia, który został również zaakceptowany przez służby konserwatorskie.

 – W ciągu ostatnich pięciu lat te schody były czynne przez trzy lata, a w tym czasie dwadzieścia razy uległy awarii. Bez zadaszenia kontynuowanie kolejnych napraw nie ma sensu. Dlatego zdecydowaliśmy, że nie będziemy już w nie inwestować, tylko planujemy wymienić całe schody, pokryć je zadaszeniem i cieszyć się spokojem, podobnie jak na rondzie Mogilskim – wyjaśniła w 2021 roku Michał Pyclik, ówczesny rzecznik prasowy ZDMK.

Tak ma wyglądać zadaszenie schodów przy dworcu autobusowym. Ładne?

Jarek Strzeboński

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zlewu?

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie