Ruczaj przestaje być kulturalną pustynią. Podpisano ważną umowę

„Miasta nadrabia zaległości w infrastrukturze kulturalnej na Ruczaju – powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Jacek Majchrowski. Miasto podpisało wartą blisko 56 mln złotych umowę na budowę Centrum Kultury Ruczaj.  Do lipca 2025 r. na terenie dzielnicy  powstanie dzielnicowy domu kultury z salą widowiskową i pracowniami artystycznymi. Umowa na jego budowę została podpisana dzisiaj ( 1.02) w Urzędzie Miasta. 

–  Budynek  będzie pełnił funkcję kulturalną dla osób w każdym wieku, od najmłodszych, do seniorów. Będzie dostosowana do potrzeb mieszkańców dzielnicy, zostanie skomunikowana poprzez zagospodarowanie terenu i układ komunikacyjny z istniejącym osiedlem budynków mieszkalnych należących do gminy – powiedział  prezydent Jacek Majchrowski podczas konferencji prasowej po podpisaniu umowy na budowę ośrodka.

Prezydent Majchrowski przyznał, że poprzez budowę centrum kultury miasto nadrabia braki w infrastrukturze, której dotąd brakowało na Ruczaju. Zajęcia kulturalne w tej części dzielnicy odbywały się w parafialnych salkach w ramach filii Centrum Kultury Podgórza.

Katarzyna Stawiarz, zastępca dyrektora ds. inwestycji Centrum Kultury Podgórza przyznała, że w 2022 roku  z oferty filii przy ul. Rostworowskiego skorzystało ok. 40 tys. osób. – „Liczba ta byłaby dużo większa, gdyby nie obecne ograniczenia lokalowe oraz techniczne” – przyznała podczas spotkania z dziennikarzami. „Obecnie zajmujemy kilka niewielkich pomieszczeń przykościelnych, co powoduje, że wolnych miejsc na oferowanych przez nas zajęciach i wydarzeniach jest dużo mniej niż chętnych. Na listach rezerwowych niejednokrotnie mamy po kilkadziesiąt osób” – powiedziała.

Budowa centrum  będzie realizowany przez Przedsiębiorstwo Budowlano-Projektowe ŁĘGRPRZEM sp. z o. o. na podstawie dokumentacji projektowej opracowanej przez firmę Limba Eko sp. z o.o.

Budynek będzie posiadać cztery kondygnacje nadziemne i dwie podziemne. Bryła budynku będzie zwarta z zaokrąglonymi narożnikami, częściowo podcięta od strony zjazdu do garażu podziemnego, co doda jej lekkości. Na elewacjach zostaną zamontowane kolorowe światłołamacze, a foyer w parterze będzie doświetlone przez szklaną fasadę.

Ogłoszono przetarg na budowę Ośrodka Ruczaj. Co tam się znajdzie?

W części wejściowej budynku została zaprojektowana reprezentatywna spiralna klatka schodowa i recepcja. Centralną część obiektu zajmie wielofunkcyjna sala widowiskowa z 287 miejscami oraz sceną z przeznaczeniem na koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe i eventy. Sala zostanie wyposażona w technologię sceniczną: m.in. mechanikę sceny, profesjonalne oświetlenie sceny oraz nagłośnienie przystosowane do ww. przedsięwzięć.

Na pierwszym piętrze znajdzie się balkon sali widowiskowej, kawiarnia połączona z foyer. Na drugim i trzecim piętrze przewidziano pomieszczenia edukacyjne oraz część administracyjną Centrum. Na część edukacyjną składają się m.in. pracownia plastyczna i ceramiczna z niezbędnym zapleczem, lektorium do prowadzenia zajęć z języków obcych, dwie pracownie oświatowe (z możliwością ich połączenia), cztery sale muzyczne (do nauki gry na instrumentach i zajęć wokalnych), trzy sale taneczne (z możliwością ich połączenia) – w których planowane są m.in. zajęcia baletowe, z tańca nowoczesnego czy latino oraz sala spotkań klubowych.

Będzie również kolorowa i bezpieczna przestrzeń przeznaczona dla najmłodszych, w której będą organizowane zajęcia w ramach Klubu Rodziców (dla dzieci do lat 3. z opiekunami) – m.in. umuzykalniające, sensoryczne i ogólnorozwojowe. Budynek będzie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla matek z dziećmi.

Wartość umowy to blisko 55,6 mln zł, z czego 30 mln zł stanowi dofinansowanie z rządowego funduszu Polski Ład.

Najnowsze

Co w Krakowie