Ruszył remont całej nawierzchni płatnej autostrady A4 Katowice – Kraków. Potrwa 2 lata

Rozpoczyna się kompleksowy remont autostrady A4 Kraków – Katowice. Kapitalny remont ma przejść cała nawierzchnia 61-km, koncesyjnego odcinka autostrady  między Krakowem i Katowicami. Prace potrwają dwa lata 

Przypomnijmy: Stalexport Autostrada Małopolska S.A. w ubiegłym roku rozpoczął realizację programu inwestycyjnego, wynikającego bezpośrednio z zapisów umowy koncesyjnej. Zgodnie z nimi, w 2027 r. spółka jest zobowiązana przekazać autostradę resortowi infrastruktury w doskonałym stanie technicznym, który pozwoli uniknąć remontów i modernizacji w dłuższej perspektywie.

Zgodnie z planem, zarządca wymieni nawierzchnię obu jezdni autostrady i wyremontuje 22 wiadukty. Zmodernizuje także odwodnienie autostrady, wprowadzając rozwiązania niwelujące wpływ zanieczyszczeń w wodach opadowych na środowisko naturalne.

Jak podkreśla zarządca płatnej A4, w zasadzie wszystkie prace remontowe realizowane są z zachowaniem dwóch pasów ruchu w obu kierunkach jazdy i tylko w czasie wprowadzania zmian w organizacji ruchu mogą się pojawić krótkotrwałe zwężenia do jednego pasa ruchu.

By chociaż w minimalny sposób ułatwić życie zmotoryzowanym, koncesjonariusz uruchomił dedykowany serwis internetowy (www.a4info.pl), w którym na bieżąco informuje o pracach na autostradzie A4 Katowice-Kraków i zmianach w organizacji ruchu.

Za pomocą interaktywnej mapy użytkownicy mogą śledzić aktualną sytuację na autostradzie, sprawdzić, gdzie i w jakich terminach prowadzone są prace oraz jakich zmian można spodziewać się w niedalekiej przyszłości. Narzędzie pozwala łatwo zorientować się, którędy przebiegają ewentualne objazdy i gdzie napotkamy zwężenia drogi. Serwis w czasie rzeczywistym podaje także informacje o wszelkiego rodzaju zdarzeniach mających wpływ na sytuację podróżnych – jak np. wypadki czy prace utrzymaniowe (np. koszenie trawy na poboczach i skarpach).

W serwisie znajdziemy m.in. interaktywną mapę wspomnianego odcinka autostrady z wyszczególnionymi trwającymi i planowanymi remontami. Po kliknięciu w interesujący fragment strona wskaże nam nowy przebieg ruchu oraz ewentualne ograniczenia przejazdu. Grafika umożliwia także podgląd najbliższych zjazdów oraz węzłów drogowych, co może ułatwić planowanie ewentualnych objazdów.

Fot. a4info.pl

Odcinek A4 Katowice Kraków będzie także rozbudowany. Chodzi o poszerzenie A4, która ma obecnie na całym odcinku po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. To obecnie już za mało, bo przepustowość trasy maleje. Prace objęłyby przebudowę węzłów, obiektów inżynierskich, budowę lub rozbudowę Miejsc Obsługi Podróżnych, a także rozbiórkę infrastruktury do poboru opłat. Więcej o tych planach pisaliśmy tutaj: 

Autostrada A4 Katowice – Kraków ma zostać poszerzona. To oznacza kolejne lata utrudnień

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie