Rząd otwiera galerie handlowe, hotele, żłobki i przedszkola! Już w przyszłym tygodniu!

fot. Pixabay

Hotele i inne miejsca noclegowe, a także galerie handlowe zostaną otwarte 4 maja. Żłobki i przedszkola mogą działać od 6 maja. Rząd zgodził się także na otwarcie muzeów i innych miejsc kultury.

O poluzowaniu kolejnych ograniczeń poinformował w środę 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki. – Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe. Podkreślam, od 4 maja, żebyśmy nie ruszyli tłumnie na majówkę. Zachowajmy tę procedurę większego obostrzenia na przerwę majową. Majówka to nie może być czas wolny od ostrożności – podkreślił szef rządu.

– 4 maja również będą mogły być otwarte galerie handlowe. Podobnie jak mniejsze sklepy, które były cały czas otwarte, ale w podobnym reżimie obostrzeń. Na 15 metrach kwadratowych będzie mogła przebywać jedna osoba – dodał premier Morawiecki.

Szybsze niż się spodziewano oluzowanie kolejnych obostrzeń wynika – jak tłumaczył premier – wynika z rosnącej liczby wyleczonych osób.

Ale minister zdrowia Łukasz Szumowski zaapelował, by w przestrzeni publicznej obowiązkowo zakrywać usta i nos. Podkreślił, że wiele osób lekceważy ten obowiązek.

Otwarte centra handlowe, ale nie całe!

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku rząd znosi istotne ograniczenia w handlu.

Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków.

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.

Obowiązuje jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15 m kw. powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchni korytarzy.

Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Hotele, ale bez basenów i siłowni

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Rząd znosi ten zakaz, także od 4 maja. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

Pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum

Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

Biblioteki i muzea. Uchylony zostanie zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Rowery miejskie. Po weekendzie majowym będziemy mogli jeździć rowerami miejskimi.

Rehabilitacja lecznicza. Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

Od 6 maja mogą być otwarte żłobki i przedszkola. Nie muszą

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki (samorządy, firmy) mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie. Zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom, gdy przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego albo gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Bez zgromadzeń i wesel

Rząd utrzymał zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że rząd „nie rekomenduje większych spotkań takich jak wesela czy imprezy towarzyskie”.

Zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

O czym należy pamiętać szczególnie?
– Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
– Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
– Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
– Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
– Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

GS

Koronawirus. Od 4 maja poluzowanie dla sportu. Piłkarska Ekstraklasa wróci pod koniec maja

Zobacz także