Rzeka Drwinka się zazieleniła. Awaria sieci ciepłowniczej?

Od rana mieszkańcy Krakowa informują o skażeniu wody w rzece płynącej przez Park Jerzmanowskich. W internecie pojawiają się  zdjęcie koryta Drwinki. Widać na nich, ze woda w rzece jest woda całkowicie zielona. Dodatkowo nad nią unoszą się nienaturalne opary. To nie pierwszy raz, kiedy rzeka przybiera taki kolor. W ostatnich latach do takiej sytuacji dochodziło już kilkukrotnie. Jak się okazywało, przyczyną zielonego kolory wody były awarie sieci ciepłowniczej.

Najprawdopodobniej, tak jak miało miejsce w ubiegłych lata, za kolor rzeki odpowiada  Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. W sieci ciepłowniczej pojawiła się bowiem awaria i wpuszczenie zielonego barwnika miało pomóc w określeniu dokładnego miejsca, w którym wystąpiło rozszczelnienie.

Zielona woda, która przedostała się do Drwinki, nie jest szkodliwa dla środowiska. Woda stosowana w sieciach ciepłowniczych jest celowo barwiona na taki kolor, by przez przypadek nie wykorzystać jej do spożycia lub kąpieli. Za jakiś czas powina zniknąć sama. 

Patrycja Bliska

Najnowsze

Co w Krakowie