Skandaliczna wypowiedź prezesa NFZ na temat mleka, które ratuje dzieciom życie [opinia]

Te słowa nie powinny paść. Jednak prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak je wypowiedział, a potem dopytywany zaprzeczył, by jego sugestie miały związek z żądaniami zwrotu pieniędzy przez lekarzy, którzy nieprawidłowo zapisywali na recepty mleko ratujące dzieciom życie.

Prezes NFZ uczestniczył w środę w konferencji poświęconej finansowaniu leczenia chorych na rakach w ramach ratunkowego dostępu do terapii lekowej. Ale dziennikarze pytali także o inne sprawy, w tym o głośne ostatnio żądania NFZ zwrotu pieniędzy od lekarzy, którzy dopuścili się nieprawidłowości przy przepisywaniu specjalnego mleka dla dzieci z alergiami. Przypomnijmy, że jedno mleko lekarze mogą przepisać dziecku do 18. miesiąca życia, potem powinni przepisać inne – dla starszych dzieci. Zdarzało się, że na to drugie mleko dzieci były uczulone, więc niektórzy lekarze nadal przepisywali im to pierwsze mleko. NFZ uznał, że nie mieli do tego prawa i teraz żąda od lekarzy zwrotu pieniędzy – koty, która wynika z zakwestionowanej refundacji.

I o stanowisko w tej sprawie pytany był prezes NFZ Filip Nowak. Podtrzymał opinie, że lekarze nie mieli prawa do wypisywania recept na pierwsze mleko dla dzieci powyżej 18. miesiąca i podkreślał, że będzie konsekwentnie dążył do ściągnięcia od nich pieniędzy. Ale w pewnym momencie stwierdził, że to mleko jest bardzo popularne wśród grup na siłowniach. Dopytywaliśmy, czy to sugestia, że lekarze czy rodzice sprzedawali kupione taniej mleko osiłkom na siłowni, prezes Nowak zaprzeczył.

Sprawa lekarzy przepisujących mleko na receptę dla dzieci do tego formalnie nieuprawnionych nie jest jednoznaczna. NFZ ma rację, że dopuszczono się tu nieprawidłowości. Ale lekarze i rodzice też mają rację, chcąc ratować dzieci. A gdy do tego dołożymy informację, że owo mleko dla starszych, też refundowane, jest w podobnej cenie co to dla dzieci do 18. miesiąca, to cała sprawa nabiera absurdalnego charakteru. A NFZ zamiast karać lekarzy pomagających dzieciom powinien ścigać tych, którzy rzeczywiście wypisują na recepty mleko dla ćwiczących na siłowniach.

Grzegorz Skowron

Teksty publikowane w dziale Opinie są prywatnymi sądami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl.

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie