Sondażowe wyniki wyborów prezydenckich. Zwycięzca z minimalną przewagą

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski / fot. Wikimedia

Wybory prezydenckie już za nami. Ale o tym, kto je wygrał, dowiemy się najwcześniej w poniedziałek. Pierwsze sondażowe wyniki pokazują, że zwycięzcą jest Andrzej Duda. Ale jego przewaga nad Rafałem Trzaskowskim jest minimalna.

W drugiej turze wyborów prezydenckich na Andrzej Dudę zagłosowało 50,4 proc. wyborców. Rafał Trzaskowski dostał 49,6 proc. Tak wyglądają pierwsze sondażowe wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich, podane przez największe stacje telewizyjne tuż po zakończeniu głosowania. Błąd tego badania to 2 proc., więc tak naprawdę nie da się wskazać zwycięzcy. Większość sondaży przedwyborczych także wskazywały minimalne różnice między kandydatami.

Różnica między kandydatami ubiegającymi się o prezydenturę jest na tyle mała, że ostateczny wynik może być zupełnie inny. Już raz – w 1995 roku – Polacy kładli się spać ze świadomością, że prezydentem na kolejne pięć lat będzie Lech Wałęsa. Rano okazało się, że jednak więcej głosów otrzymał Aleksander Kwaśniewski i to on został prezydentem.

Firma Ipsos, która robiła badania sondażowe dla stacji telewizyjnych, zastrzega: nie da się wskazać zwycięzcy wyborów. A to dlatego, że błąd w tych badaniach to 2 punkty procentowe. Tymczasem obu kandydatów dzieli zaledwie 0,8 proc. Za kilka godzin Ipsos obiecuje przedstawienie korekty po uwzględnieniu rzeczywistych wyników z połowy komisji, przed którymi stali ankieterzy firmy badawczej. A ci przepytali aż 50 tys. osób wychodzących z komisji po oddaniu głosu.

GS

Zobacz także