Staw w parku Lotników Polskich otoczony barierkami. Jest apel (ZDJĘCIA)

Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadził wiosenne nasadzenia roślin wodnych wokół stawu w Parku Lotników. Miejska jednostka przypomina, by w związku z tym  nie wchodzić do zbiornika oraz strefy przybrzeżnej. Dla zapominalskich zamontowano barierki.   

Staw jest jedną z najnowszych atrakcji parku Lotników Polskich. Jednak doświadczenie pokazuje, że wraz z nadejściem cieplejszych dni coraz więcej osób będzie próbowało wchodzić do wody, choć jest to niedozwolone. Teraz dodatkowo jest to nie wskazane, ponieważ wokół zbiornika posadzone zostały rośliny wodne. Aby chronić nasadzenia wokół zbiornika zamontowano tymczasowe barierki.  

 – Bardzo prosimy o ich nieprzekraczanie, nie wchodzenie w strefę przybrzeżną, a także nie wpuszczanie na nią czworonogów. Ważne jest, aby rośliny mogły wyrosnąć, ponieważ mają duże znaczenie w kwestii ekosystemu zbiornika i jego naturalnego oczyszczania. Strefa przybrzeżna jest również schronieniem dla zwierząt, dlatego tak istotne jest, aby była w dobrym stanie, również, a nawet zwłaszcza po usunięciu wygrodzeń – tłumaczy ZZM. 

fot. ZZM w Krakowie 

Warto przypomnieć, że korzystający z kąpieli w stawie w Parku Lotników niszczą rośliny pływające oraz podwodne. Rośliny, które rosną w stawie, odgrywają szczególną rolę w procesie filtracji wody. Ich brak powoduje zaburzenie procesu oczyszczania wody. O tym problemie pisaliśmy w zeszłym roku: 

Kąpiący się w stawie w Parku Lotników niszczą zieleń

Najnowsze

Co w Krakowie