System filtrowania wody w stawie w Parku Lotników uszkodzony

 – System filtrowania wody w stawie w Parku Lotników uszkodzony – taką informację podał Zarząd Zieleni Miejskiej. Najprawdopodobniej do uszkodzenia systemu doszło z winy osoby, która weszła do wody mimo zakazu. Brak filtracji wody oznacza jej zazielenienie przez okres trzech tygodni

 – Mimo zakazu wchodzenia do zbiornika, uszkodzona w sposób mechaniczny została jedna z rur znajdujących się w zbiorniku. System filtrowania wody w stawie w Parku Lotników został wyłączony na około dwa tygodnie – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej

Pomimo zakazu korzystania ze stawu, w każdy cieplejszy dzień można spotkać osoby które pływają w tym miejscu. Nie wiedza, że oprócz narażanie się na kare grzywny w wysokości 250 złotych, swoim działem przyczyniają się do zadeptywanie roślin w stawie odpowiedzialnych za utrzymanie jakości wody. Teraz nieodpowiedzialna osoba uszkodziła system filtrowania wody.

Co to oznacza dla wody w stawie?

Jak zaznacza ZZM brak systemy filtracji doprowadzi do nadmiernego, naturalnego rozwoju glonów – W takiej sytuacja czasowe wyłączenie filtracji wzmocni ten proces, co spowoduje kumulację glonów i późniejsze opadnięcie ich na dno zbiornika ostrzega ZZM i dodaje –  zazielenienie wody utrzymywać będzie się przez około trzy tygodnie, na co wpływ będzie miała również pogoda.

Aby przywrócić przejrzystość wody, w kolejnym etapie zostaną zastosowane produkty stabilizujące poziom pierwiastków w wodzie m.in. zawartość fosforu. 

Uszkodzony system mechanicznej filtracji wody, to jeden z trzech elementów służący do  zachowania czystości i przejrzystości wody. Oprócz filtracji mechanicznej,  utrzymanie czystości wody odbywa przez oddziaływanie roślin oraz  specjalnie dobrane kruszywo absorbujące fosfor. Niestety, z nadejściem cieplejszych dni bardzo często zdarza się, że staw i jego otoczenie użytkowane są w sposób nieprawidłowy – podkreślają urzędnicy  i apelują aby nie wchodzić do wody.

Kąpiący się w stawie w Parku Lotników niszczą zieleń

 

(JS)

 

Najnowsze

Co w Krakowie