Sztab Kryzysowy w Krakowie. Miasto przygotowuje się na intensywne opady deszczu

W związku z ostrzeżeniami o nadchodzących intensywnych opadach deszczu  odbyło się zebranie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania przeanalizowano możliwe zagrożenia dla Krakowa. IMGW wydał dla Krakowa i okolic ostrzeżenie trzeciego stopnia. Na godzinę 18.30 wojewoda małopolski Krzysztof  Klęczar zwołał posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia przed opadami deszczu. Obowiązuje ono od dziś, 12 września, od godz. 20.00, aż do poniedziałku, 16 września, do godz. 7.00.

Synoptycy prognozują opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana suma opadów na najbliższą noc wyniesie od 40 do 70 mm. Meteorolodzy przewidują, że suma opadów na okres od 14 września, od godz. 7.00, do 15 września, do godz. 7.00 wyniesie od 80 do 120 mm. Kolejna doba – od 70 do 110 mm, a lokalnie do 150 mm. Na niedzielę i poniedziałek przewiduje się już uspokojenie sytuacji – suma opadów wyniesie od 20 do 40 mm

12 września w Krakowie odbyło się zebranie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którego celem było omówienie przygotowań na nadchodzące intensywne opady deszczu i możliwe zagrożenia związane z podtopieniami. W związku z prognozami, już od wczesnych godzin porannych rozpoczęto stałą kontrolę i ewentualne oczyszczanie rowów odwadniających, przepustów i kolektorów, szczególnie w miejscach, gdzie istnieje ryzyko gromadzenia się zanieczyszczeń utrudniających odpływ wody. Miejsca te to m.in. ulice Udzieli, Kosiarzy i Majora. Zespół zarządził również gotowość Gminnego Magazynu Przeciwpowodziowego przy ul. Siwka, gdzie znajduje się sprzęt do działań w razie powodzi, w tym pompy, agregaty prądotwórcze, łodzie, koce i ubrania przeciwdeszczowe.

Polskie Koleje Państwowe zobowiązały się do regularnego oczyszczania potoku Drwinka w rejonie przepustu pod torami kolejowymi przy ul. Udzieli. Ponadto, Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne zostały w pełni zmobilizowane do podjęcia działań w przypadku wystąpienia zagrożenia. Straż Miejska zapewni stały dopływ informacji dotyczących monitoringu sytuacji powodziowej na terenie miasta, zgodnie z procedurami Planu Zarządzania Kryzysowego. Krakowska policja zobowiązała się do wspierania działań, takich jak organizacja objazdów i eskortowanie pojazdów transportujących piasek i sprzęt przeciwpowodziowy.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, w razie potrzeby, będzie wzmocnić działania transportowe, a Wodociągi Miasta Krakowa przygotowane są do udrażniania kanalizacji. Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa utrzymuje stały kontakt z firmami TAURON Dystrybucja oraz PGNiG, aby szybko reagować na ewentualne awarie sieci elektrycznej czy gazowej. Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna przygotowuje worki z piaskiem, które mogą być przekazywane mieszkańcom w zagrożonych rejonach.

 – Magazyn przeciwpowodziowy i jego zasoby w pełnej gotowości do wydawania. Przechowywany jest tu sprzęt używany w czasie powodzi, prawie 2 tys. ton piasku, 200 tys. pustych worków, gotowych do załadunku dla mieszkańców prawie 4,5 tys. W magazynie znajdują się w nim m.in. pompy, agregaty prądotwórcze, łodzie, koce, gumiaki, ubrania przeciwdeszczowe. Wszystko to, co jest niezbędne w przypadku przekroczenia stanów alarmowych wód w mieście – wylicza w rozmowie z KRKNews.pl Magdalena Wasiak, rzecznik prasowy Klimat-Energia-Gospodarka Wodna.

Przedstawicielka jednostki miejskiej prosi mieszkańców miasta o „monitorowanie sytuacji w swoim najbliższym otoczeniu”.

 – 12 616 7555 – pod takim numerem telefonu można zgłaszać przez całą dobę zauważone przypadki niedrożnych studzienek. Prosimy o podanie lokalizacji. Nasze ekipy interwencyjne natychmiast podejmą działania. Pracujemy dla 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę – mówi Magdalena Wasiak

Rzecznik miejskiej jednostki dodaje, że „w czasie zagrożenia, gdy na terenie miasta usuwane są powalone drzewa, zerwane trakcje a padający wciąż deszcz nanosi liści i gałęzie, ważne jest aby szczególnie monitorować światło studzienek blisko zabudowań”

 – Prosimy aby w miarę możliwość, w sytuacji kryzysowej samemu jak najszybciej udrożnić kratki, co zapobiegnie niebezpieczeństwu – apeluje. 

Na terenie Nowej Huty powstały hale magazynów przeciwpowodziowych

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie